Zabezpieczenie przed wirusami

Zdarza się, że pomimo użytkowania zainstalowanego programu antywirusowego, mogą pojawić się szkodliwe wirusy, które mogą sprawić, że system przestanie prawidłowo działać. Jak więc zwiększyć ochronę naszego komputera?

W dzisiejszej poradzie pokażemy kilka kroków do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa (oprócz zainstalowania antywirusa) podczas korzystania z sieci Internet. W tym celu należy:

1. Potrzebna będzie instalacja tzw. zapory sieciowej (firewall), która filtruje połączenia wchodzących i wychodzące oraz odmawia żądania dostępu uznane za niebezpieczne. Przykładami mogą być: Zone Alarm, Sygate Personal Firewall lub jedna z darmowych starszych wersji programu Outpost Firewall.

2. Warto posiadać alternatywną względem Internet Explorera przeglądarkę internetową, np. Firefox, Opera, Chrome które nie obsługują zagrażających komputerowi kontrolek ActiveX i umożliwiają większe bezpieczeństwo naszego komputera w sieci.

3. Na bieżąco aktualizujmy bazy danych wirusów w wykorzystywanych programach antywirusowych, do minimum należy również skanowanie dysków raz w tygodniu.

wirusy