Jak usunąć niepotrzebne pliki na stałe z komputera?

Często zdarza się, że korzystając z komputera gromadzimy pliki, które zaśmiecają nasz system i powodują wolne działanie naszego sprzętu. Najczęściej są to pozostałości po grach, programach lub stare rejestry, które także powinny zostać usunięte. Aby przywrócić sprawność systemowi należy zastosować przestawiony przez nas sposób.

Na początek dobrze by było, abyśmy wszystkie ważne i potrzebne pliki skopiowali na płytę CD lub zewnętrzny dysku twardym bądź USB. Kolejnym krokiem jaki musimy zrobić jest otworzenie zakładki „Mój komputer” w menu Start i kliknąć prawym przyciskiem na dysku, z którego chcemy usunąć pliki. Następnie z rozwijanej listy wybierz „Format … „. Wyświetli nam się okienko gdzie będziemy musieli ustawić system plików NTFS. Jest to nowy standard formatowania w systemie Windows i może obsługiwać rozmiary dysków do sześciu terabajtów (6000 GB).
Ustaw rozmiar jednostki alokacji na maksymalny możliwy, co dla dużych dysków powinno wynosić 4096 bajtów.
Wybierz „Start”, następnie pojawi się ostrzeżenie o tym, że wszystkie pliki na dysku twardym zostaną usunięte. Należy chwilę odczekać, w zależności od rozmiaru dysku. Kiedy to zadanie zostanie skończone, nasz dysk twardy, bądź partycja zostanie pozbawiony plików.