Szukanie programów Spyware w komputerze

W dzisiejszych poradach pokażemy jak znaleźć wszelkiego rodzaju programy szpiegowskie, które mogą znajdować się w naszym systemie.

Programy szpiegowskie tzw. spyware są stworzone w takim sposób, aby użytkownik nie był w stanie zauważyć ich aktywności. Aby zlokalizowanie spyware należy sprawdzić listę programów uruchamianych automatycznie przy wczytywania systemu Windows:

W menu Start/Uruchom wpisujemy polecenie MSCONFIG. W nowym oknie przejść do karty Uruchamianie i dokonać sprawdzenia listy aplikacji.

Zdarza się, że spyware z tego poziomu mogą nie być widoczne. Dlatego warto wychwycić przejawiające się objawy ich pracy.
Aby to zrobić należy kontrolować ilość wolnego miejsca na twardym dysku. Programy monitorujące zapisują sporo danych (około 20 MB dziennie). Na bieżąco dokonujmy przeglądu wolnego miejsca (co najmniej dwa razy dziennie), biorąc przy tym pod uwagę samodzielnie tworzone pliki, pliki tymczasowe, nowe wiadomości pocztowe, aktualizacje pobrane przez program antywirusowy.

Dodatkowym rozwiązaniem może okazać się sprawdzanie ilość danych przesyłanych łączem sieciowym za pomocą programu MZL & Novatech Traffic Statistic, który umożliwia rejestr transmisji sieciowej oraz przedstawia w zasobniku systemowym łączną ilość przesłanych danych.