Dodatek Service Pack 2 – jak odinstalować/usunąć

Jeśli z jakichś względów nie odpowiada ci dodatek Service Pack 2, lub system nie działa poprawnie po jego zainstalowaniu, jedynym wyjściem jest jego usunięcie. Uwaga: nie w każdym przypadku odinstalowanie dodatku jest możliwe. Gdy przy instalacji odznaczona została opcja zapisania poprzedniego stanu systemu, lub gdy katalog C:Windows$NtServicePackUninstall$. został usunięty, nie ma możliwości odinstalowania SP2.

Odinstalowanie z poziomu systemu
Jeśli możemy dostać się do systemu na odinstalowanie Service Pack 2 są trzy sposoby.

Przechodzimy do Panel sterowania -> Dodaj/usuń programy -> Dodaj/usuń składniki systemu Windows, wybieramy Windows XP Service Pack 2 i dopełniając całości klikamy Usuń.

Kolejny sposób (jeśli podany plik istnieje): w Linii poleceń (Start->Uruchom…) wpisujemy C:Windows$NtServicePackUninstall$Spuninstspuninst.exe i potwierdzamy klikajac OK.

Ostatni sposób zadziała tylko, gdy gdzieś na dysku mamy pełną instalację dodatku Service Pack 2. Przechodzimy do Linii poleceń (Start->Uruchom…), gdzie wpisujemy ścieżkę do pliku instalacyjnego, dodając na końcu /uninstall, np. jeśli instalacja znajduje się na dysku C w katalogu Downloads, a plik ma nazwę WindowsXP-KB835935-SP2-PLK.exe należy wpisać C:DownloadsWindowsXP-KB835935-SP2-PLK.exe /uninstall.

Jeśli system się nie uruchamia…
Gdy system po zainstalowaniu dodatku nie chce się uruchomić (zawiesza się, bądź wyświetla się niebieski ekran), należy zastosować się do poniższych wskazówek.

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić jest uruchomienie Konsoli odzyskiwania systemu. Następnie wpisujemy kolejno komendy (po każdej naciskając Enter): cd $NtServicePackUninstall$Spuninst, dalej batch spuninst.txt i na koniec exit. Wyjmujemy płytę z napędu, komputer zresetuje się. Teraz już system powinien uruchomić się bez problemu (w razie konieczności uruchamiamy w Trybie awaryjnym. Przechodzimy do Start -> Uruchom…, gdzie należy wpisać %Windir%$NtServicePackUninstall$Spuninstspuninst.exe i postępować zgodnie z instrukcjami.