Sposoby na bezpieczne zakupy w Sieci

Można ufać, ale lepiej sprawdzać: podczas zakupów w Internecie, łatwo wpaść w pułapki bezpieczeństwa ? w ochronie pomóc nam może tylko znajomość tych zagrożeń. Utimaco pokazuje jak zapobiegać oszustwom podczas zakupów online.

Dzisiaj e-commerce rozwinął się na tyle dobrze, że Internet zaczyna zastępować tradycyjne kanały dystrybucji. Zamiast pójścia do sklepu, wybrania produktów i płacenia za nie na miejscu, coraz więcej klientów woli robić zakupy przez Internet.

Wystarczy kilka kliknięć myszą, aby zakupić towar. Jedynym wymaganiem jest podanie paru szczegółów. Jednym z nich jest numer karty kredytowej. Użytkownicy, którzy nieostrożnie posługują się tymi danymi mogą łatwo paść ofiarą oszustów.

Kradzież tożsamości jest nieustannie rosnącym zagrożeniem. Poza niezliczonymi sklepami online, Internet daje również szansę na prowadzenie sprzedaży osobom indywidualnym ? np. poprzez serwisy aukcyjne takie jak eBay czy Allegro. Niestety platformy te są także idealnym rozwiązaniem dla złodziei, którzy w łatwy sposób mogą wejść w posiadanie naszych danych. To nie oznacza wcale, że mamy zrezygnować z dobrodziejstw jakie daje nam e-commerce. Wręcz przeciwnie, poprzez opanowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa można zabezpieczyć się przed większością powszechnych zagrożeń w sieci i przez to ze spokojem czerpać korzyści z wirtualnych zakupów?.
Utimaco przedstawia pięć najważniejszych zasad, których warto przestrzegać robiąc zakupy w Internecie:

Zachowaj zdrowy rozsądek
Kupuj u zaufanych sprzedawców, z którymi miałeś już kontakt. Duże firmy, cieszące się powszechnym uznaniem na ogół wiążą się z mniejszym ryzykiem przy zakupach niż ma to miejsce w przypadku mniejszych lub nieznanych firm. Gdy po raz pierwszy odwiedzasz witrynę danej firmy, zwróć uwagę na wrażenie jakie wywiera. Czy wzbudza zaufanie? Podejrzane strony zawsze lepiej sprawdzić ? zadzwonić na nr kontaktowy, poszukać opinii na temat firmy.
Zapoznaj się z regulaminem i polityką ochrony danych
Na każdej stronie internetowej oferującej usługi z zakresu e-commerce powinny się znaleźć regulamin i polityka ochrony danych. Każdy klient musi zapoznać się z ww. zasadami i potwierdzić, że się z nimi zgadza. Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł kontynuować zakupów. Większość użytkowników wyraża zgodę bez czytania regulaminu. Może się to wiązać z przykymi konsekwencjami (np. ukryte koszty i dodatkowe opłaty).
Zakupy rób tylko za pośrednictwem bezpiecznych witryn
Największą różnicą między zabezpieczoną witryną, a taką bez zabezpieczeń jest sposób przekazywania informacji ? bezpieczne witryny wykorzystują do tego technologię szyfrowania. Wprowadzane przez użytkownika dane (np. nr karty kredytowej) są szyfrowane za pomocą algorytmu kryptograficznego, a następnie przekazywane do sprzedawcy. Nie ma możliwości odczytania danych przez osoby niepowołane. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie poziomu bezpieczeństwa witryny jest odczytanie adresu URL. Tam, gdzie adres zaczyna się na ?https://? zamiast „http://”, wówczas mamy do czynienia z bezpieczną witryną, gdzie dane szyfrowane są za pomocą protokołu SSL.
Dane osobowe podawaj tylko, gdy jest to konieczne
Adres zamieszkania, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu komórkowego itp., wiele instytucji chciałoby wiedzieć znacznie więcej o użytkownikach niż tylko dane adresowe. Nie każde zakupy wymagają podania tak wielu informacji. Wypełniaj tylko pola wymagane, w przeciwnym razie możesz być narażony na zalew spamu.
Nigdy nie zdradzaj swojego hasła
To może się wydawać oczywiste, jednak większość oszustw związanych z handlem elektronicznym wynika z ujawnienia hasła nieodpowiedniej osobie. Nigdy nie zdradzaj swojego hasła osobom trzecim, nawet jeśli poprosiłeś kogoś o dokonanie zakupu, zawsze lepiej wpisać hasło samemu. Ale nawet ci, którzy trzymają swe hasło w ścisłej tajemnicy powinni wiedzieć, że mogą je zdradzić bezwiednie. Wystarczy, że za pomocą tego hasła zalogują się na komputerze, na którym zainstalowano oprogramowanie szpiegowskie. Dlatego wirtualne zakupy najlepiej robić w domowym zaciszu.