Dobry program graficzny

GIMPPortablePrawie każdy miłośnik czy pasjonat fotografii cyfrowej chcąc obrobić fotki lub jakoś zmodyfikować swoje prace zmuszony jest do kupna dosyć często bardzo kosztownego programu graficznego. Zazwyczaj ceny takich profesjonalnych komercyjnych aplikacji mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W podobnej nie ciekawej sytuacji są właściciele małych niszowych serwisów internetowych lub prywatnych blogów. Chęć zmiany grafiki na stronie czy nawet zmiana logotypu wiąże się ze sporym wydatkiem na grafika lub na zakup jakiegoś profesjonalnego programu.

Stosunkowo mało osób w Polsce wie, że istnieje alternatywa dla takiej sytuacji. Tą alternatywą jest całkowicie darmowy program do obróbki grafiki Gimp. Nie jest to zwykła aplikacja z kilkoma funkcjami, a bardzo rozbudowane profesjonalne narzędzie. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości program doczekał się nawet określenia ?darmowy Photoshop?, a na całym świecie zebrał kilkumilionową rzeszę wiernych fanów.

Mocną stroną programu jest jego interfejs. Twórcy Gimpa postanowili podzielić go na trzy okna. Okno główne i dwa okna pomocnicze zawierające najważniejsze narzędzia. Dla osób korzystających z innych tego typu narzędzi może to być nieco uciążliwe na samym początku, jednak program jest bardzo intuicyjny, co powoduje, że bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić. Osoby, które nie pracowały jeszcze z żadnym programem graficznym bardzo szybko opanują jego funkcjonalność i raczej będą miały wiele oporów, jeżeli zechcą zmienić Gimpa na inną aplikację. Należy w tym miejscu dodać, że nawet jeśli nie przyzwyczaisz się do rozwiązania z kilkoma oknami zawsze możesz je zamknąć i zostawić jedynie okno główne. Okna poboczne są bowiem w pełni modyfikowalne.

Gimp oferuje szerokie możliwości edycji, modyfikacji i retuszu zdjęć. W programie możemy usunąć pryszcze z twarzy, zmienić kolor oczu, skóry i włosów, zamienić zdjęcie na obraz płócienny lub sprawić żeby nasza fotka wyglądała jak bardzo stara fotografia jak również możemy bez problemu usunąć niechciane elementy ze zdjęcia.
Program umożliwia dodatkowo pracę na warstwach, skalowanie, tworzenie selekcji i ścieżek. Użytkownik jest w stanie utworzyć własny gradient lub deseń.

Właściciele stron www i blogów w końcu mogą tworzyć zupełnie za darmo własnymi siłami logotypy oraz wszelkiego rodzaju banery reklamowe, które powinny dodać kolorytu każdej witrynie. Osoby, które sprzedają własne produkty informacyjne mogą za pomocą Gimpa stworzyć efektowne trójwymiarowe okładki ebooków czy DVD, które powinny znacznie zwiększyć sprzedaż . Fani rozbudowanych graficznie witryn mogą zbudować ruchome elementy, które ożywią każdą stronę, za pomocą prostego w obsłudze narzędzia do tworzenia animacji. Zdecydowanie jest więc w czym wybierać.

Program Gimp może być zatem naprawdę przydatny dla webmasterów i grafików komputerowych. Oczywiście pod kilkoma względami nie dorównuje swoim komercyjnym odpowiednikom jednak należy pamiętać, że nie zapłacimy za niego ani złotówki. Dlatego też warto sprawdzić jego możliwości. W końcu nie mamy nic do stracenia.