Sprawdzanie sum kontrolnych (hashy) plików

Za pomocą aplikacji HashTab możemy w łatwy sposób obliczać wartości hash plików.  Ta opcja sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy nie mamy pewności, czy określony plik, który chcemy pobrać, nie został podmieniony na stronie i tym samym nie zawiera złośliwego oprogramowania.

HashTab  jest całkowicie bezpłatnym programem, który na naszym systemie instaluje dodatek  do obliczania hash plików. Wspiera wiele algorytmów mieszających, takich jak: MD5, SH1, SH2, RipeMD, HAVAL oraz Whirlpool.

W chwili, gdy program zostanie zainstalowany na komputerze,  w oknie właściwości pliku pojawi się dodatkowa zakładka File Hashes.

Chcąc sprawdzić wartości hash dla określonego pliku, należy kliknąć go prawym klawiszem myszy, z menu wybrać właściwości, a na koniec zakładkę File Hashes.

Następnie program obliczy wszystkie wybrane wartości hash dla tego pliku. Dzięki tej opcji mamy możliwość porównania czy dana wartość hash pobranego z internetu pliku zgadza się z wartością umieszczoną na stronie producenta lub witrynie, z której pobraliśmy plik.

Istnieje możliwość, że w wyniku nieprawidłowego pobrania, program wyświetli komunikat o niezgodności wartości hash W takim przypadku należy ponownie zainicjować pobieranie i problem zostanie rozwiązany.

Wszelkie rozbieżności wartości hash obliczonych przez HashTab oraz wartości umieszczonych na stronach, które zwykle umieszczane są przy linku do pliku nie należy bagatelizować.

hash1