Security Essentials – wyniki testów serwisu AV-Test.org

Jak pisze serwis computerworld specjaliści z AV-Test.org przeprowadzili testy najnowszego produktu firmy Microsoft Security Essentials. Program zebrał bardzo dobre opinie. Jak możemy przeczytać wypowiedź Andreas Marx jednego z testerów:

Wszystkie złośliwe programy zostały poprawnie wykryte i zablokowanie – zarówno podczas standardowego skanowania antywirusowego, jak i w przypadku skorzystania z systemowego monitora AV.

Test został przeprowadzony na systemach Windows XP Service Pack 3, Vista SP2 oraz Windows 7 RTM. Pierwszy test liczył zawierał 3,7 tys. trojanów, wirusów i robaków wybranych na podstawie listy WildList. Drugi test dotyczył 545 333 złośliwych aplikacji i programów. Produkt MS wykrył 98,4% oprogramowania (czyli 536 535 próbek). Następny test dotyczył programów typu adware oraz spyware (skuteczności na poziomie 90,9%). Ostatni test z wykrywaniem rootkitów zako?czył się wykryciem wszystkich próbek (100% skuteczności).
Program ma też wady w/g Andreas Marx’a :

Security Essentials nie posiada żadnego systemu aktywnej ochrony – wszystkie złośliwe programy wykryto na podstawie definicji zagroże?, a nie na podstawie ich podejrzanego zachowania. Faktem jest jednak, że taka funkcja nie jest jeszcze standardem w aplikacjach antywirusowych – zwykle znaleźć można ją tylko w bardziej rozbudowanych produktach, np. pakietach aplikacji zabezpieczających.