Jak sprawdzić czy nasz komputer nie jest zainfekowany?

Najprostszym sposobem aby sprawdzić czy nasz komputer jest zainfekowany jest przeskanowanie systemu antywirusem. Jednak jeśli po sprawdzeniu poprawności dalej mamy problemy takie jak: częste wieszanie się systemu, widoczne spowolnieni pracy i różnego rodzaju inne ?wariacje? to powinniśmy skorzystać z programu ?HiJack?. Oczywiście spowolnienie komputera może być tylko wynikiem zaśmiecenia dysków niepotrzebnymi plikami. Przed użyciem programy ?HiJack? należy sprawdzić dyski czy nie są zapełnione, jeśli są to usuwamy niepotrzebne pliki lub przegrywamy je na płyty, inne dyski, pendrive itp.

Pobieramy HiJack np. z serwisu pliki.pl i włączamy go – jest to darmowy program, mało waży i bardzo szybko się go ściąga.

Po pierwsze
Uruchamiamy program i wybieramy opcję ?Do a system scan and save a logfile? . Program przeskanuje nasz system i dostaniemy zapis tak zwanych ?logów? w postaci notatnika. Zapewne niewielu osobom cokolwiek powiedzą rzędy logów, które się pojawią, ale jest na to sposób. Nawet ktoś kto się zupełnie nie zna ma możliwość sprawdzenia tychże logów.

Po drugie
Wchodzimy na stronę hijackthis.de. Do wyboru mamy kilka wersji językowych (niestety nie ma polskiej). W okno, które widzimy na tej stronie wklejamy całą zawartość notatnika i klikamy przycisk na dole.

Po trzecie
Chwilę potem dostaniemy listę sprawdzonych wierszy. Przy każdym z nich zauważymy ikonkę i opis (zdjęcie 3). Do zapoznania się z opisem powinny wystarczyć podstawy jednego z możliwych do wyboru języków.

Co oznaczają poszczególne ikony:

– Zielony ptaszek ? Dany wpis jest ok.
– Znak zapytania ? Oznacza że wpis jest nieznany dla tej strony, jeżeli kojarzymy ten wpis to zostawiamy go w spokoju.
– Żółty iks ? Wpis, który możemy usunąć, ale nie jest to konieczne.
– Czerwony iks ? Wpisy, które program uznał za niebezpieczne i wymagające usunięcia. Nie zawsze program ma rację i gdy log wydaje nam się znajomy lub wiemy, że nam nie szkodzi lepiej go zostawić.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do wpisów to zawsze możemy poprosić o pomoc na jakimś znanym i dobrym forum komputerowym.