Jak usunąć programy typu spyware?

W dzisiejszych czasach trzeba uważać na złośliwe oprogramowanie szpiegowskie, które pobiera dane o aktywności użytkownika, a następnie na podstawie tych informacji przesyła lub wyświetla mu reklamy. Spyware to programy, które podpinają się pod nasze przeglądarki internetowe. Czasami, różnego rodzaju, programy pozostawiają na naszym komputerze tego typu programy. Służą one do zbierania danych takich jak hasła, numery kart, adresy odwiedzanych stron, mogą również służyć do wysyłania spamu za pomocą naszego komputera.

Często nawet nie wiemy o ich istnieniu, ponieważ nie ujawniają się, tylko spokojnie zbierają informacje, które potem mogą przesłać. W ten sposób nasze dane mogą zostać wykorzystane przez inne osoby. Kiedy nasza przeglądarka zaczyna szwankować, po połączeniu z internetem dostajemy sygnały, że komputer służy do rozsyłania spamu, do przeglądarki zostały dodane różne komponenty bez naszej wiedzy itp. znaczy to, że prawdopodobnie mamy niechcianego gościa.

Aby pozbyć się spyware należy skorzystać ze specjalnych programów dostępnych w sieci za darmo. Jednym z nich jest Ad-Aware, można go pobrać na naszej stronie. Jest on prosty w obsłudze i dosyć dokładny. Wykryje nam szpiegów, którzy zagościli na naszym komputerze, i potem już sami zdecydujemy co z nimi zrobić (usuń, kwarantanna, pozostaw).

Drugim programem jest Spybot Search & Destroy, do pobrania z naszej strony. Ten jest po polsku. Ciekawy program do zwalczania spybotów jednak trochę bardziej zaawansowany od poprzedniego. Osobom znającym się bardzo pobieżnie na wirusach i im podobnych może zdarzyć się, że usuną dobre programy lub ich pliki (zawsze możemy przywrócić usunięty plik).

Znajdziemy wiele programów o podobnym zastosowaniu i to od nas powinno zależeć, na jaki się zdecydujemy. Ja podałem dwa, które mnie jeszcze nie zawiodły.

Co jeszcze można zrobić? Najlepiej co jakiś czas ponawiać skanowanie komputera w celu wykrycia nowych szpiegów. Dodatkowo warto pomyśleć o zmianie przeglądarki na najnowszą wersję, a jeżeli korzystamy ze starej Internet Explorer to warto ją zmienić na Firefox, Chrome lub Opera ponieważ jest to jedna z bardziej dziurawych przeglądarek i używając jej łatwiej zainfekować swój komputer.