Spybot Search & Destroy

Spybot Search & Destroy to doskonałe narzędzie do usuwania wszelkiego rodzaju programów szpiegujących, robaków, dialerów, spyware itp. Jest jednym z najwyżej ocenianych programów w swojej kategorii. Program skanuje komputer i wyszukuje podejrzane elementy. Do tego przegląda pliki cookies, które pochodzą z serwisów reklamowych zbierających informacje o użytkowniku. Istnieje także funkcja dokładnego opisu każdego znalezionego zagrożenia. Jeżeli po usunięciu jakiegoś pliku przez program występuje problem z użytkowaniem komputera możemy użyć przywracania, a wybrane składniki powrócą do wcześniejszego stanu. SpyBot posiada stopniowanie ochrony przeciw szpiegom, użytkownik ma możliwość wyboru poziomu zabezpieczeń. Aplikacja posada łatwy w użytkowaniu, przyjemny interfejs w języku polskim.
Spybot Search & Destroy to darmowy program służący do usuwania z systemu Windows modułów szpiegujących oraz innych modułów szkodzących użytkownikowi. W tym celu Spybot skanuje zarówno dysk twardy jak i pamięć RAM. Mimo, iż Spybot Search & Destroy nie jest programem antywirusowym, obok wyżej wspomnianych modułów wykrywa on również kilka najpopularniejszych trojanów i keyloggerów.
Aplikacja Spybot została napisana przez niemieckiego programistę Patricka Michaela Kolla i jest dystrybuowana na zasadach licencji freeware. Często zamiast pełnej nazwy programu mówi się o nim w skrócie Spybot. Nie należy jednak mylić go z wirusem komputerowym Spybot.

Kilka dni temu wydano oficjalną pełną nową wersję Spybot Search & Destroy. To bardzo dobry program, napisany przez niemieckiego programistę Patricka Michaela Kolla, obecnie rozwijany i dystrybuowany przez Irlandzką firmę Safer-Networking Limited (niestety jedynie) na zasadach licencji freeware /za darmo, bez dostępu do kodu i bez wiedzy o technicznych zasadach działania/, służący pierwotnie do usuwania z systemu Windows modułów spyware (szpiegowskich); obecnie znacznie rozbudowany i radzący sobie rewelacyjnie z niezliczoną ilością innych modułów szkodzących użytkownikowi (czyli tzw. malware): adware i spyware, dialery, keyloggery, trojany i itp., a także czyszcząca ślady korzystania z systemu (prywatność). Przed instalacją zaleca się pełne odinstalowanie poprzedniej wersji oraz wyczyszczenie pozostałości po niej (dysk, rejestr), w przeciwnym wypadku mogą pojawić się błędy.

Spybot skanuje zarówno dysk twardy, rejestr, jak i pamięć RAM, a także zawiera narzędzia do ochrony rezydentnej: całego systemu (TeaTimer) oraz Internet Explorera (SDHelper) przed instalowaniem szkodliwych dodatków ActiveX, ciasteczek naruszających zasady prywatności (tzw. tracking cookies) oraz pobieraniem szkodników z sieci. Mimo iż Spybot Search & Destroy nie jest programem antywirusowym, ma obecnie spore możliwości ochronne, a całkiem niedawno dodano także funkcję skanu plików/folderów (także heurystycznego) spod menu prawo-kliku-myszy. Bardzo ciekawa jest także funkcja analizy składników systemu, umożliwiająca wykrycie „niesprawnych elementów”, pozostałości po odinstalowanych programach itp., a także „niszczarka” – umożliwiająca skasowanie pliku wraz z całkowitym usunięciem zapisów o nim z dysku twardego, uniemożliwiając jego odzyskanie za pomocą typowych narządzi typu „undelete”.

Program Spybot – Search & Destroy to świetny program do wyszukiwania i usuwania komponentów szpiegujących typu spyware, dialerów, keyloggerów. Posiada również opcje do zapobiegania infekcji naszego systemu.

W celu skonfigurowania narzędzia Spybot do ochrony przed spyware należy:
1. Na początek zmienić interfejs programu ze standardowego na zaawansowany (menu Tryb/Zaawansowany). W menu po lewej stronie wybrać zakładkę Narzędzia.

2. Następnie kliknąć na opcję Rezydent , tu zaś zaznaczyć pola Rezydent SDHelper, który chroni przez pobieraniem szkodliwych programów przez przeglądarkę Internet Explorer oraz program Rezydent Tea Timer, który umożliwia ochronę ustawienia systemu i zmiany dokonywanej w rejestrze.

3. Wybrać kategorię IE Tweaks i zaznaczyć polecenie Ustaw plik hosta jako tylko do odczytu, aby zabezpieczyć się przed porywaczami Zablokuj stronę startową dla zmian przez użytkownika (bieżący użytkownik) Zablokuj panel kontrolny IE przed jego otwarciem (bieżący użytkownik).

Kategoria: Programy antyspyware
Licencja: bezpłatna (freeware)
System operacyjny: Windows

link do programu – pobierz