Jak zrobić obraz płyty (ISO)?

Dobrym i pewnym wariantem na przesłanie do nas zawartości płyty CD/DVD do nagrania jest zrobienie tzw. obrazu płyty (rozszerzenie pliku *.NRG lub *.ISO). Jak wiadomo płyty CD/DVD często mogą ulec uszkodzeniu fizycznemu i to właśnie jest główny powód tworzenia obrazów. Pokażemy metodę zrobienia takiego obrazu na przykładzie programu Nero oraz Alcohol 120%.

Nero

Włączamy program i wybieramy Utwórz dysk z danymiKlikamy na przycisk Dodaj, aby dodać pliki.
W prawym górnym rogu pojawią się nazwy wszystkich dostępnych, na danym komputerze, nagrywarek płyt. Wybieramy z tej listy Image Recorder, a następnie  wybieramy miejsce zapisu oraz nazwę pliku i format naszego obrazu, najlepiej wybrać *.iso.

Po naciśnięciu przycisku Zapis zostaniemy poproszeni o wskazanie miejsca na dysku twardym gdzie ma zostać zapisany nasz plik NRG lub ISO z obrazem płyty. W ten sposób mamy zapisany na HDD (dysku twardym) dokładny obraz naszej płyty.

Alcohol 120%

Włączamy program i wybieramy Kreator odczytu. W kolejnym etapie  wybieramy napęd, z którego ma odczytać (napędy fizyczne są na samej górze ; napędy wirtualne są na dole). Wybieramy kolejno miejsce, gdzie ma zostać zapisany plik , nazwę oraz format. Po ustawieniu wybranych opcji klikamy na Start i czekamy aż zakończy się proces tworzenia obrazu.