Chroń komputer przed złośliwym oprogramowaniem

zlosliwe-oprogramowaniePobieranie plików oraz gier ze stron internetowych wiąże się z ryzykiem zaatakowania naszego komputera przez wirusy i złośliwe oprogramowania. Wirusy atakują komputer w sposób mniej lub bardziej agresywny. Niektóre z nich są w stanie nawet całkowicie \”zainfekować\” dysk, przez co jesteśmy narażeni nie tylko na konsekwencje finansowe, ale również możemy przy tym bezpowrotnie utracić z dysku bardzo ważne dla nas dane, pliki tekstowe, foldery itp.

Poza oprogramowaniem, które ma za zadanie chronić nasz komputer oraz powiadamiać nas o ewentualnych zagrożeniach, należy zwrócić uwagę na czynności, jakie wykonuje użytkujące dziecko. Bardzo często młodsi użytkownicy pobierają z sieci gry, przesyłają sobie nawzajem pliki i nie zastanawiają się nad możliwością zainfekowania komputera. Alternatywą dla najmłodszych mogą tu być gry online lub gry z licencją zakupione w sklepie.

Dodatkowo poza darmowymi programami antywirusowymi, jak np.  AVG Anti-Virus Free Edition, możemy zakupić antywirusy z licencją, które charakteryzują się bardzo dużą skutecznością w walce ze złośliwymi oprogramowaniami. Jednymi z pakietów, które zdobyły uznanie w środowisku informatycznym, są m.in.; pakiet BitDefender Internet Security, F-Secure Internet Security oraz Kaspersky Internet Security. Programy te zostały przetestowane pod względem ochrony, naprawy i czyszczenia oraz użyteczności.
Warto również systematycznie tworzyć kopie zapasowe ważnych dla nas plików, które możemy zapisać na różnego rodzaju dyskach przenośnych i pendrivach, aby uniknąć całkowitej i nieodwracalnej ich utraty. Jak wiadomo- lepiej zapobiegać niż leczyć.