Pierwszy wirus komórkowy.

Cabir.a to pierwszy udokumentowany robak sieciowy, atakujący wszystkie telefony komórkowe, które pracują pod kontrolą systemu Symbian OS. Wirus rozprzestrzenia się za pomocą komunikacji bezprzewodowej Bluetooth.

Na dzie? dzisiejszy nie jest znana pełna lista telefonów które mogą ulec zainfekowaniu, wiadomo natomiast iż aparaty Nokia 3650, 7650 oraz N-Gage ulegają zaainfekowaniu. Istnieją dwie wersje owego wirusa, obie są niemal identyczne z tym że jedna wyświetla okienko z komunikatem ostrzeżenia „Caribe VZ/29a” a druga „Caribe” na ekranie komórki. Następnie instaluje się w folderach:

Ó:systemappscaribecaribe.app
Ó:systemappscaribeflo.mdl
Ó:systemappscaribecaribe.rsc

C:SYSTEMSYMBIANSECUREDATACARIBESECURITYMANAGERCARIBE.SIS
C:SYSTEMSYMBIANSECUREDATACARIBESECURITYMANAGERCARIBE.APP
C:SYSTEMSYMBIANSECUREDATACARIBESECURITYMANAGERCARIBE.RSC
C:SYSTEMRECOGSFLO.MDL

Działanie wirusa polega na każdorazowym skanowaniu otwartych połącze? podczas uruchamiania komórki. Następnie wybiera pierwsze aktywne połączenie i przesyła nim swój plik „corba.sis”. Urządzenie które odebrało plik (komórka) wyświetli komunikat „Caribe VZ/29a” i zapyta czy zainstalować plik.

Wirus nieuktywnia żadnych połącze? telefonicznych jak również nie rozsyła wiadomości SMS, jego działanie polega jedynie na rozprzestrzenianiu się, jednakże pozostawanie robaka w pamięci aparatu i skanowanie portów Bluetooth może prowadzić do niestabilnej pracy komórki.
Teraz tylko czekać na robala który zacznie rozsyłać SMS pod numery 7***…

?ródło:
Kaspersky Lab
Worm.Symbian.Cabir.a