Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci?

Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu ? jak wiadomo korzystają aktywnie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i różnego typu serwisów WWW. Prezentujemy zestaw praktycznych porad, dzięki którym rodzice mogą nauczyć swoje pociechy bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

Współczesne dzieci uwielbiają Internet. Za jego pośrednictwem mogą w łatwy sposób wymieniać się ze swoimi rówieśnikami zdjęciami, filmami, pracami domowymi, a przy okazji korzystają z portali społecznościowych czy komunikatorów internetowych. Wielu rodziców nie potrafi jednak zapanować nad aktywnością swoich pociech w sieci, pozwalając im czasami na zbyt wiele. Taka obojętność może narazić najmłodszych na jedno z wielu niebezpieczeństw czyhających w sieci.

Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Warto skorzystać z rad opracowanych przez zespół ekspertów z firmy ESET, stykających się z różnego typu zagrożeniami internetowymi.

Porady dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie:

  1. Ustal jasne zasady korzystania z komputera i dbaj o ich przestrzeganie – Ustal z dzieckiem godziny w jakich może korzystać z komputera i Internetu. Sprawdzaj z jakich stron internetowych korzysta Twoje dziecko. Warto także umieścić komputer w miejscu, które będziesz mógł stale monitorować. Możesz również stworzyć profil administratora w systemie operacyjnym i zabezpieczy dostęp do komputera hasłem.
  2. Naucz dziecko, że nie powinno podawać swoich prawdziwych danych w sieci – Nigdy nie wiadomo kim jest nowy ?przyjaciel? poznany w serwisie społecznościowym lub za pośrednictwem komunikatora internetowego. Ujawnienie zbyt wielu szczegółów na temat Twojej pociechy lub na temat życia Waszej rodziny może skutkować np. kradzieżą sprzętu hi-fi w czasie wakacji, o których dziecko napisało wcześniej w sieci.
  3. Zwróć uwagę na kamerę internetową – To urządzenie, które wielokrotnie już było wykorzystywane przez cyberprzestępców. Istnieją bowiem programy, które umożliwiają osobom niepowołanym uzyskiwanie podglądu z kamery internetowej użytkownika bez jego wiedzy i zgody. Zadbaj, by nieużywana kamera była odłączona od komputera. Jeśli posiadasz laptopa, sprawdzaj od czasu do czasu, czy dioda sygnalizująca działanie kamery się nie świeci. Jeśli dziecko chce korzystać z kamery podczas rozmowy za pośrednictwem komunikatora, pozwól na tego typu kontakt jedynie z członkiem rodziny lub z przyjacielem dziecka, którego wcześniej poznałeś. Pamiętaj o skontrolowaniu czy rozmowa faktycznie odbywa się z ustaloną osobą.
  4. Sprawdzaj historię przeglądarki internetowej – Skasowana historia może być sygnałem, że dziecko odwiedziło strony, których nie powinno oglądać. To również sygnał, że pora na rozmowę przypominającą ustalone wcześniej zasady korzystania z komputera i sieci.
  5. Naucz dziecko dbać o swoją prywatność w portalach społecznościowych – Jeśli Twoja pociecha korzysta z Facebooka zadbaj, by informacje, które publikuje w sieci były dostępne wyłącznie dla znajomych. Kontroluj również samą listę znajomych ? podejrzenia powinny wzbudzać osoby sporo starsze od naszego dziecka. Uczul pociechę, że nawet w takich miejscach jak Facebook może czyhać na nie złośliwe oprogramowanie, które potrafią infekować komputer tak samo, jak robiły to lata temu wirusy przenoszone na dyskietkach. Pamiętaj, że wiele aplikacji żąda od użytkownika udostępnienia prywatnych danych ? naucz dziecko, aby unikało takich programów.
  6. Pamiętaj, że informacje raz ujawnione w Internecie pozostają tam na zawsze – Nie wystarczy usunąć niewygodne zdjęcie z serwisu społecznościowego czy forum, ponieważ ujawnione w sieci dane ktoś mógł skopiować na swój dysk i opublikować w innym serwisie bez naszej wiedzy i zgody. Powiedz o tym swojemu dziecku i naucz je zasady, by nie wklejać w sieci zdjęć w stroju kąpielowym.
  7. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem w jaki sposób korzysta z sieci – Niech opowie Ci co ciekawego ostatnio widziało w sieci i z jakich portali korzysta. Czy kogoś poznało online? Wspólnie ze swoim dzieckiem odkrywaj nowe zastosowania Internetu – nie ma nic cenniejszego niż dobry kontakt ze swoim dzieckiem – nie zastąpi go żaden program ochronny i żadna blokada komputera.