Jak zabezpieczyć komputer w sieci?

Komputer w naszym życiu to niemalże rzecz nieodłączna. Z biegiem czasu wkroczył w prawie każdą dziedzinę naszego życia. Przy użyciu komputera z Internetem mamy dostęp do każdego niemal miejsca na ziemi. Aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw sieci należy przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym nasz komputer będzie bezpieczny od wirusów, a system będzie pracował płynnie i bez zakłóceń. Przy odrobinie zdrowego rozsądku można to zagrożenie płynące z korzystania z sieci zminimalizować.

Pierwszą kwestią jaką poruszymy jest program antywirusowy, za pomocą którego możemy zabezpieczyć nasz komputer przed atakami wirusów, które systematycznie próbują dostać się do naszej poczty e?mail, systemu operacyjnego czy plików. Nowe wirusy pojawiają się codziennie, więc należy często sprawdzać w witrynie sieci Web producenta programu antywirusowego, czy dostępne są aktualizacje. Należy też pamiętać, aby w miarę możliwości przeprowadzać skanowanie całego systemu.

Kolejnym elementem jest aktualizacja oprogramowania. Producenci naprawiają w ten sposób błędy, które mogą wykorzystać programiści od złośliwego oprogramowania. Popularne programy takie jak Adobe Flash czy Firefox, jak również system operacyjny Windows, wymagają regularnych aktualizacji, ponieważ ich brak skutecznie obniża poziom bezpieczeństwa. Przy pobieraniu oprogramowania ważną sprawą jest to żeby korzystać z zaufanych stron jak np. polski serwis pliki.pl co nam gwarantuje, że nie ściągniemy jakiegoś wirusa.

Podczas otwierania naszego konta e-mail prawie zawsze dostajemy tzw. niechciane wiadomości tj. spam bądź wiadomości, które wydają nam się podejrzane. Zasada jest jedna: nie należy go otwierać. W celu bezpiecznego otwarcia takiej wiadomości bezwzględnie trzeba przeskanować go zaktualizowanym programem antywirusowym. Najczęściej taki mail zawiera treść na temat wygrania czegoś całkowicie darmowego i wyjątkowego, bowiem w normalnej sytuacji kosztowałoby b. dużo (np. darmowe oprogramowanie, pliki mp3, czy bezpłatny dostęp do komercyjnych witryn.)

Istnieje jeszcze jeden sposób przed zagrożeniami sieci tj. zapora sieciowa Firewall. Narzędzie to powinno być zawsze włączone na naszym komputerze, bowiem zapewnia stałą ochronę ?zawsze aktywnego? szerokopasmowego połączenia internetowego przed atakami hakerów, trojanami, robakami sieciowymi i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.