Skanowanie komputera narzędziem ComboFix

Program antywirusowy, którego używamy w domu na ogół nie ma problemu z wykryciem infekcji komputerowych. Zdarza się niekiedy, że nie wszystkie zagrożenia mogą zostać wykryte i usunięte za pośrednictwem antywirusa. Z pomocą w takich sytuacjach przyjdzie skaner ComboFix.

Narzędzie ComboFix ma przede wszystkim niewielkie rozmiary – plik instalacyjny zajmuje nieco ponad 4 MB. ComboFix nie instaluje się w tradycyjny sposób na komputerze, aplikacja rozpakowuje swoje pliki każdorazowo na żądanie skanowania i zawiera wersje dla wszystkich obsługiwanych systemów: Windows XP 32-bit oraz systemu Windows Vista, Windows 7 i Windows 8 w edycjach 32- i 64-bit.

Aby prawidłowo zainstalować program ComboFix i przeskanować komputer należy wykonać następujące kroki :

1. Przed kliknięciem pliku instalacyjnego ComboFix.exe, należy wyłączyć program antywirusowy, a także inne oprogramowania zabezpieczające, które chronią system w czasie rzeczywistym .
Uwaga! Może zdarzyć się, że podczas pobierania narzędzia ComboFix pojawi się komunikat o potencjalnym niebezpieczeństwie, zignoruj go, gdyż programy antywirusowe przy skanowaniu plików ComboFix wyświetlają fałszywe alarmy. Jednak upewnijmy się, że w Koszu lub folderach dla plików tymczasowych, takich jak X:\Windows\Temp (gdzie X: to partycja systemowa), nie znajdują się potrzebne pliki. Uruchomienie skanera ComboFix będzie skutkowało ich usunięciem z tych lokalizacji.

2. Klikamy w plik instalacyjny ComboFix.exe. Nastepnie klikamy Zgadzam się po uprzednim zaznajomieniu z krótką umową licencyjną. Podczas procesu instalacji ComboFix utworzy kopię zapasową rejestru oraz punkt przywracania systemu.

3.Narzędzie rozpocznie skanowanie systemu. Ważne, aby nie wykonywać na komputerze żadnych akcji.

4. Skanowanie podzielone jest na kilka etapów. Cały proces trwa około kilku minut, jednakże może się on wydłużyć na bardziej zawirusowanych maszynach.

5. Aby otrzymaćn informacje na temat bieżącej akcji musimy kliknąć na konsolowe okienko aplikacji ComboFix. Podczas skanowania ComboFix ?odcina? dostęp do Internetu.

6. Po zakończeniu skanowania i usuwania wykrytych niebezpieczeństw ComboFix przygotuje raport, w którym będą się znajdować rezultaty skanowania, w tym informacje o usuniętych wirusach. Raport zostanie otworzy się automatycznie. Czasem program ComboFix automatycznie uruchomia komputer ponownie.