Zawieszanie się programów dosowych po przejściu do trybu pełnoekranowego

W dzisiejszych czasach mało kto używa programów napisanych pod DOS'a. Windows XP tylko emuluje środowisko dosowe. Emulator ten zwie się NTVDM (NT Virtual Dos Mode). Nie każdy stary program będzie działał pod XP, ale jeśli wszystko jest dobrze w trybie okienkowym a aplikacja zawiesza sie po przejściu w tryb pełnoekranowy, to jest rozwiązanie tego problemu. Winowajcą jest sterownik typu giveio.sys, którego używa wiele programów narzędziowych (np. TV Tool, MB Monitor, Sisoft Sandra). Ten sterownik daje programom dostęp do portów (co normalnie w Windows NT nie jest możliwe), ale jako że używa nie udokomentowanych cech systemu powoduje zawieszenia programów dosowych wyświetlanych na pełnym ekranie. Przykłady: Norton Commander, Dos Navigator, Borland C, Turbo Pascal itd. Mimo, że programy te bez najmniejszych problemów działają pod XP to jest jeden warunek – nie może być aktywny powyższy sterownik.

Jak go wyłączyć?
Niestety samo wyłączenie programu, który z niego korzysta nie załatwia zwykle sprawy. Najprostszy sposób to ustawienie ładownia sterownika na żądanie (a nie domyślne auto, system lub boot) i nie używanie oprogramowania z niego korzystającego. Jeśli taki program uruchomimy konieczny będzie restart systemu, aby możliwe stało sie korzystanie z programów dosowych na pełnym ekranie. Aby zlokalizować i wyłączyć sterownik należy otworzyć Menadżer urządzeń, włączyć pokazywanie ukrytych urządzeń (Widok/Pokazuj ukryte urządzenia) i znaleźć w sekcji Sterowniki nie Plug and Play urządzenie giveio lub/oraz tvtool:

We właściwościach sterownika należy na zakładce Sterownik zmienić tryb startu na żądanie:

Jeszcze restart i powinno działać.

Uwaga: Jeśli używasz TV Toola, to najlepiej skasuj w jego katalogu plik tvtool.sys, jeśli posiadasz również sterownik giveio.sys. TV Tool po każdym uruchomieniu zmienia tryb sterownika na systemowy, przez co po każdym jego starcie trzeba ręcznie zmieniać go na żądanie. Jeśli w systemie jest sterownik giveio.sys, to TV Tool skorzysta z jego usług i nie ustawi swojej kopii w tryb systemowy.