Jak połączyć napisy z fimem?

Podczas wyświetlania filmów napisy dialogowe są najczęściej pobierane z osobnego pliku tekstowego i nakładane na film. Istnieje możliwość połączenia filmu i napisów w jedną całość. Za pomocą kilku przydatnych do tego celu programików, pokażemy jak to zrobić.

Potrzebujemy następujące programy:

WinAVI Video Converter

SubEdit-Player

Aby rozpocząć łączenie napisów najpierw zapiszmy plik wideo i napisy do jednego pliku . Kolejny krok, to  klikając prawym przyciskiem myszy na naszym pliku z napisami wybieramy otwórz za pomocą i wybieramy Movie Player And Subtitles Editor.

Teraz otwieramy program SubEdit i klikamy na opcję napisykonwertuj format napisów. Wyświetli się okienko Domyślna wartość współczynnika FPS , gdzie należy wpisać domyślny 25.00 i kliknąć OK.

Wyświetli się kolejne okienko Konwersja formatu napisów, gdzie w polu Format docelowy zaznaczamy opcję S SA, a następnie w polu Obszar zmian zapisów wybieramy według zaznaczenia. Możemy również zmienić tutaj wielkość trzcionki, jej rodzaj, cień, kolor, a  na koniec kliknąć OK.

Następnie w głównym oknie programu wybieramy zakładkę PlikZapisz , tym samym zapisując wynik naszej pracy z rozszerzeniem .ssa w pliku z filmem.

Koniecznością jest zastosowanie tej samej nazwy do wszystkich plików.

Aby połączyć ze sobą pliki otwieramy program WinAVI Converter, który odczyta nasze pliki jako jeden, dlatego tak ważne jest jak wcześniej opisaliśmy, aby wpisać nazwy takie same do wszystkich plików. Ostatnim krokiem jest  konwersja filmu, gdzie otrzymujemy plik filmowy z wkodowanym tekstem.