5 darmowych programów do czyszczenia systemu

Nadmiar niepotrzebnych, nagromadzonych plików, wpisów w rejestrach systemu  wpływa niekorzystnie na działanie systemu, spowalniając go i generując błędy. Aby w szczegółowy sposób usprawnić działanie komputera i zoptymalizować nasz bieżący system potrzebne są do tego programy do czyszczenia systemu. Poniżej przedstawiamy kilka darmowych aplikacji.

CCleaner

Darmowy program do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików pozostawionych po codziennej pracy z komputerem przez różnego typu aplikacje. Aplikacja umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, wyczyszczenie pozostałości po surfowaniu w Internecie w tym listy odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies) oraz tymczasowych plików internetowych. Istnieje również możliwość zarządzania programami uruchamianymi wraz ze startem systemu oraz optymalizowanie jego pracy dzięki usuwaniu tymczasowych plików i wyszukiwaniu potencjalnych problemów w rejestrze.

Odkurzacz

Polski program rozpoznający ponad 1200 plików tymczasowych, które zajmują cenne miejsce na dysku. Umożliwia pozbycie się następujących zbędnych plików: kopii zapasowych, raportów, logów, dzienników zdarzeń, plików językowych (np: z krajów Korea, Japonia, Chiny, Albania), a także pozostawionych po odinstalowanych programach, szkodliwych aplikacjach i innych zbędnych składnikach w programach i systemie Windows.  Odkurzacz posiada kilka pomocnych modułów, wśród których znajdziemy chociażby Quick Clean, Menedżer Rejestru, Monitor Czystości Dysku, Monitor Instalacji Oprogramowania oraz Monitor Porzuconych Folderów.

Wise Disk Cleaner

Program do usuwania niepotrzebnych plików z naszego dysku. Aplikacja rozpoznaje ponad 50 typów określonych mianem niepotrzebnych, a dodatkowo użytkownik posiada możliwość definiowania własnych typów plików jakie mają zostać skasowane z systemu. Darmowa wersja umożliwia przesuwanie plików do kosza lub usuwania ich bezpośrednio.

Moo0 DiskCleaner

Darmowy program do oczyszczania dysku twardego z wszelkich zbędnych danych. Aktualna wersja Moo0 DiskCleanera wspiera ponad 130 rodzajów komponentów, które w większości przypadków są zbędne i jedynie zajmują wolną przestrzeń na dysku. Znajdziemy wśród nich m.in. pliki tymczasowe tworzone przez system i aplikacje, prywatne dane przechowywane w rejestrze Windows, pamięć podręczną, historię i tzw. cookies przeglądarek internetowych (Internet Explorer, Firefox, Opera, Google Chrome) oraz wiele innych składników tworzonych przez takie popularne oprogramowanie jak Adobe Reader, 7-Zip, WinRar, Nero, PowerDVD, WinAmp itd.

SlimCleaner

Darmowy program do oczyszczania i optymalizacji Windows. Największym atutem programu jest bardzo szybki, a przy tym również skuteczny silnik do oczyszczania i optymalizowania komputera. . SlimCleaner daje możliwość filtrowania rezultatów skanowania, pozwalając skupić się jedynie na pozycjach uznanych za zbędne, potencjalnie niebezpieczne itp. SlimCleaner pozwala zoptymalizować autostart i usługi systemowe, odinstalować programy oraz bezpiecznie usunąć pliki z dysku, bez późniejszej możliwości ich odzyskania. Program oferuje również szybki dostęp do narzędzi wchodzących w skład Windows.