Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

Bezpieczne-zakupy-onlineAż 40% Polaków planuje zrobić tegoroczne zakupy gwiazdkowe w Internecie – tak wynika z najnowszych badań. Zakupy świąteczne ile wydamy na święta -zrealizowanych przez znaną firmę Deloitte Polska. Polacy, którzy zdecydują się na zakupy w sieci, powinni jednak zachować czujność. Wygodzie zakupów online zawsze powinno towarzyszyć bezpieczeństwo. Eksperci ESET przygotowali kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z zakupami przez Internet.

Sklepy online to alternatywa dla tradycyjnych zakupów. Coraz więcej osób decyduje się na pozostanie w domu i obejrzenie świątecznej oferty na stronach WWW. W porównaniu do poprzedniego roku liczba Polaków korzystających z e-sklepów wzrosła o 12%. Trendy te zauważają także cyberprzestępcy, którzy również w tym roku spróbują zarobić podczas świątecznych przygotowań.

Bezpieczne-zakupy-online

Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami związanymi z zakupami online radzą eksperci firmy ESET.

Dbaj o aktualizacje – zanim zaczniesz przeglądać dziesiątki e-sklepów w poszukiwaniu najlepszej oferty, zabezpiecz odpowiednio swój komputer. Pobierz aktualizacje systemu operacyjnego, przeglądarki, aplikacji użytkowych i programu antywirusowego. Wyeliminujesz w ten sposób znane luki, które mogłyby posłużyć złośliwym programom do przeniknięcia na dysk komputera.
Wybieraj tylko zaufane sklepy – zarówno sklepy stacjonarne jak i internetowe powinny posiadać swoją siedzibę, adres i telefon kontaktowy, które potwierdzają wiarygodność. Wybieraj tylko sklepy z pozytywnymi opiniami kupujących i dobrą historią sprzedaży albo pobierz klucze do gier za darmo. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakupy w danym sklepie, sprawdź czy na stronie znajdują się dane teleadresowe, a także NIP i REGON. Jeśli nie znajdziesz takich danych – lepiej zrezygnuj z zakupów.
Czytaj regulaminy sklepów i zasady zwrotów towarów – sprawdź, ile trwa wysyłka towarów i pamiętaj, że zgodnie z prawem, kupując online zawsze masz możliwość zwrotu zamówionego towaru. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką.
Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom – bądź ostrożny wobec promocyjnych ofert wysyłanych na Twoją skrzynkę mailową lub w serwisie społecznościowym. Link zawarty w takiej wiadomości może kierować do strony infekującej złośliwym programem. Najnowszy telefon, laptop czy tablet za połowę ceny, legalne sterydy to albo pułapka, albo pomyłka.
Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem – zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego szyfruje transakcje protokołem SSL – na początku adresu strony powinno się pojawić https lub shttp. Standard SSL oznacza, że przesyłane podczas transakcji informacje są szyfrowane, dzięki czemu trudniej je wykraść.
Nie kupuj przez publiczne hotspoty – zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego Ci komputera, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i prywatność, unikaj bezpłatnych publicznych sieci Wi-Fi.