Jak dzieci i młodzież chronią swoją prywatność?

Dzieci i młodzież, korzystając z Internetu, zapominają o dbałości o swoje dane osobowe i nierozważnie je udostępniają ? wynika z badań GIODO.
Badania są częścią projektu ?Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością przez dzieci i młodzież?, którego celem było sprawdzenie zachowań młodych ludzi w Internecie w kontekście udostępniania przez nich danych osobowych.

Kwestia ta jest szczególnie istotna w związku z dynamicznym rozwojem teleinformatyki, która obecnie umożliwia łatwą identyfikację niezdających sobie z tego sprawy osób. Powszechne korzystanie przez dzieci i młodzież z tysięcy aplikacji oraz usług internetowych sprzyja, często nawet nieświadomemu, udostępnianiu przez nie swoich danych osobowych. Jednocześnie takie zachowania w świecie wirtualnym mogą mieć poważne konsekwencje w świecie realnym, powodując wzrost zagrożeń dla bezpieczeństwa osobistego i prywatności nie tylko ich samych, ale także ich najbliższych czy znajomych.
GIODO – w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – postanowił dokładniej przeanalizować sposób korzystania przez dzieci i młodzież z Internetu oraz dokonać oceny ich podejścia do zagadnień ochrony danych osobowych i prywatności.
Ze wstępnej analizy wyników badań wynika, że dzieci i młodzież ? niezależnie od tego, z jakich internetowych usług czy aplikacji korzystają ? chętnie udostępniają na te potrzeby swoje dane: imiona, nazwiska, adresy mailowe, wiek lub datę urodzenia, zachowania i zainteresowania, oraz swoje zdjęcia i filmy. Rodzi to poważne zagrożenia bezpieczeństwa osobistego ? ostrzega GIODO i podpowiada, jak się przed tym ustrzec.
Pełne podsumowanie wyników badań zaprezentowane zostanie w raporcie końcowym, który udostępniony będzie na stronie internetowej GIODO. Oprócz ocen i analiz zawierać będzie również wskazówki i rekomendacje, w jaki sposób chronić swoje dane osobowe i prywatność w czasie korzystania z Internetu.
Ze względu na charakter i zakres badań, GIODO zakłada, że ich wynikami zainteresowane będą przede wszystkim środowiska reprezentujące sektor edukacyjny i szkoleniowy, a także rodzice i opiekunowie dzieci i młodzieży. Raport wskaże bowiem nie tylko najistotniejsze zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci i młodzież z różnorodnych aplikacji oraz usług internetowych, ale przede wszystkim będzie zawierał wskazówki dotyczące bezpiecznego ich użytkowania.

One thought on “Jak dzieci i młodzież chronią swoją prywatność?

  • 22 października 2013 at 17:21
    Permalink

    trzeba uważać co robią nasze dzieci na komputerze, bo w internecie klikają w co popadnie.

Comments are closed.