7 rozsądnych pomysłów na bezpieczne surfowanie

blokada-rodzicielskaKorzystając z internetu musimy zachować ostrożność, ponieważ możemy stać się ofiarami niedozwolonych lub przestępczych celów. Te przydatne porady pomogą Ci bezpiecznie poruszać się po Internecie oraz chronić swoje dane przed niepożądanymi osobami. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się jak bezpiecznie korzystać z sieci, zalecając się do kilku sposobów.

1. Włącz tryb incognito. Przeglądarki Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari oraz Opera nie zapisują żadnych danych na dysku twardym. Jeśli chcesz dyskretnie surfować po internecie, wykorzystując tryb incognito , otwierane strony internetowe i pobierane pliki nie są rejestrowane w historii przeglądania ani pobierania, a po zamknięciu wszystkich okien incognito nowe pliki cookie są usuwane.

2.Zachowaj ostrożność podczas podawania danych osobowych. Podawaj je jedynie, jeżeli jest to rzeczywiście konieczne.
W razie dokonywania wpisów w księgach gości i dyskusjach na forach podawaj adres e-mail, który nie prowadzi do Twoich danych osobowych. Podczas rejestracji na portalach społecznościowych zwróć uwagę na to, aby jedynie wybrane osoby miały dostęp do Twoich danych osobowych.

3. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacjami liter i cyfr – zarówno małych, jak i dużych. Hasła nie powinny składać się ze słów oczywistych odgadnięcia, na przykład z imienia i daty urodzenia. Regularnie zmieniaj lub modyfikuj hasła do poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych czy systemu operacyjnego.

4.Aktualizuj wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie, szczególnie programy najbardziej podatne na zagrożenia – np. pakiety biurowe, przeglądarki biurowe czy kodeki.

5. Nie klikaj w podejrzane linki na Facebooku
„Kliknij lubię to, aby zobaczyć treść strony”. To często zamieszczana wiadomość w celu wyciągnięcia od nas informacji. Lokując się automatycznie na naszym profilu, zachęca naszych znajomych np. z miniaturką dużych piersi. Po kliknięciu w „lubię to” jesteśmy odsyłani z kwitkiem. Idealny sposób na złapanie wirusa.

6.Dokonuj czyszczenia przeglądanych stron
Czyść wszelkie ślady po sobie, aby np. Twoich danych nie mogły przechwycić niepowołane osoby.

7. Korzystając z bankowości online lub robiąc zakupy w sklepach internetowych, wykonuj te czynności wyłącznie na własnym komputerze, nigdy na sprzęcie publicznym. Nie przechowuj haseł ani numerów kart bankowych w plikach na komputerze.