Jak nie udostepniać w Internecie swoich danych osobowych bez mozliwości usunięcia

Zakładając konto na dowolnym portalu , zwykle podajemy dane osobowe tj, adres mail, login, hasło. Na ogół rejestracja trwa chwilę, natomiast znacznie trudniej jest później usunąć założone konto, ponieważ dla twórców portali mają one wymierną cenę i zachęcają użytkowników na rozmaite sposoby, aby założyli profil.

Każdy portal w stopce strony lub podczas rejestracji zawiera tzw. regulamin danej strony. Należy czytać go uważnie pod kątem wykorzystywania naszych danych . Natomiast w przypadku, gdy  portal w ogóle nie odnosi się do kwestii ochrony danych osobowych (nie posiada tzw. polityki prywatności), najlepiej będzie nie zakładać na nim konta.

Ważną kwestią jest również polityka ochrony prywatności. A w szczególności  postanowienia dotyczące usuwania konta. Czytając regulamin należy krok po kroku przeanalizować możliwości dostosowywania ustawień swojego profilu, np. czy możesz określone informacje ukrywać przed dostępem osób niepowołanych.

Ważne dla nas jest, by witryna umożliwiała rozmaite określanie zasad dostępu do informacji o nas, w zależności od tego czy dostęp taki będzie próbowała uzyskać osoba niezalogowana czy zalogowana, nie posiadająca statusu ?znajomego?.

Powyższe wskazówki są ważne,  aby później móc uniknąć przykrego zaskoczenia przy próbie usunięcia konta.

Przykładem na tego typu sytuację jest kasowanie konta z  portalu Nasza Klasa. Aby je skasować, należy się zalogować, a następnie otworzyć stronę http://nk.pl/#profile/remove. Na tej stronie pojawi się informacja o tym, że ?zgodnie z art. 5 ust. 8 naszego Regulaminu usunięcie Konta nie jest równoznaczne z usunięciem danych osobowych z bazy serwisu nk.pl?.