Przywracanie kopii zapasowej w Windows 7

W przypadku awarii naszego systemu, dobrym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć przed jej nastąpieniem będzie wykonanie kopii zapasowej ustawień systemowych. Dzięki takiej kopii nie będziemy musieli od nowa przeprowadzać instalacji tylko skorzystamy z tzw. punktu przywracania.

Aby wykonać taką kopię zapasową należy uruchomić program Kopia zapasowa i przejdź do dolnej części okna. Otwierając kopię zapasową należy wcisnąć jednocześnie klawisze [CTRL] i [ESC] i wpisać w okienku wyszukiwania na dole kopia zapasowa, a następnie zatwierdzić [ENTER].

Jeśli chcemy skorzystać z kopii zapasowej utworzonej w standardowej lokalizacji musimy kliknąć Przywróć moje pliki. Jeśli zaś chcemy wybrać  inna klikamy Wybierz inną kopię zapasową, tym samym przywracając z niej pliki.

Kolejnym krokiem jaki wykonamy będzie  wskazanie komputerowi, które pliki i katalogi chcemy, aby zostały odzyskane. W przypadku,gdy chcemy odzyskać wszystko, klikamy Przeglądaj foldery, a następnie wskazujemy folder z zapisaną kopią zapasową (np. na pendrive) , wciskając Dodaj folder. Klikamy Dalej i Przywróć, w celu rozpoczęcia odzyskiwania danych.

Wybierając opcję  Przeglądaj pliki możemy tak samo jak w  zwyczajnym Eksploratorze Windows przeglądać dane zapisane w danej kopii zapasowej. W wyniku czego odzyskamy tylko te pliki, których brakuje.

kopia-zapasowa

Uwaga!

Jeśli nie da się uruchomić komputera, niestety nie odzyskamy danych z kopii zapasowej.

W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie wcześniej dysku ratunkowego (CD lub DVD), z którego uruchomimy komputer w razie poważniejszej awarii.

Aby to wykonać należy wejść w zakładkę Panel sterowania, wybierając Kopia zapasowa/Przywracanie i klikając Tworzenie dysku naprawy systemu.