Jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy online?

Zbliża się świąteczna gorączka zakupów. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zamówienie prezentów w Internecie. W ten sposób zamierza zrobić zakupy co trzeci młody konsument. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie kupować w Sieci i cieszyć się dostarczonymi prezentami w Święta.

Raport na temat zwyczajów zakupowych przygotowany przez Deloitte pokazuje, że mimo kryzysu Polacy nie planują obcinania świątecznego budżetu. Warto jednak nie ulegać szałowi zakupów, zachować trzeźwy osąd i mimo wszystko tropić oszczędności. Podczas szukania tańszych sposobów na zakupy nie można zapominać jednak o bezpieczeństwie.

Dobre hasło to klucz do bezpieczeństwa

Konta internetowe, czy to na platformach aukcyjnych i e-sklepach, czy w serwisach bankowych przyzwyczaiły nas do zasad logowania. Ważne jest aby wybrać odpowiednie hasło nie kierując się jedynie łatwością do zapamiętania, ale również zasadami bezpieczeństwa. Bardzo dobre rozwiązanie to wykorzystanie zróżnicowanej wielkości znaków, wykorzystanie cyfr i liter oraz odpowiednia długość. Okazuje się, że wbrew pozorom ta kwestia nie zawsze jest odpowiednio traktowana i najpopularniejszymi hasłami są takie, jak ?123456″.

Zachowaj poufność danych osobowych

Zakupy w Internecie często wymagają rejestracji konta wraz z podaniem pełnych danych osobowych. Najlepiej uzupełniać odpowiednie formularze z rozwagą i w sposób, który gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę czy witryna sprzedawcy gwarantuje ochronę bezpiecznym protokołem HTTPS, co potwierdzone jest najczęściej symbolem kłódki lub kluczyka w pasku przeglądarki. Oznacza to, że strona posiada zainstalowany certyfikat SSL chroniący przesyłanie poufnych danych. – ?Z naszych danych wynika, że klienci sklepów internetowych zwracają uwagę na fakt posiadania przez witrynę certyfikatu SSL. Wykorzystanie takiego rozwiązania przynosi korzyść klientom, ale również przedsiębiorcy, który dzięki podniesieniu poziomu bezpieczeństwa może efektywnie zwiększyć obroty” – mówi Robert Paszkiewicz, Product Manager, home.pl.

Zwróć uwagę na reputację

Szukając danego towaru posługujemy się często wyszukiwarkami internetowymi i porównywarkami cen. Dzięki temu można znaleźć tanią ofertę pożądanego produktu. Przed zakupem warto jednak sprawdzić jaką opinią cieszy się dany sklep internetowy. W tym celu nie musimy przeszukiwać licznych forów internetowych. Można szybko sprawdzić profil sklepu w mediach społecznościowych, np. na Facebooku, lub opinie w porównywarkach cen, jak np. nokaut.pl. Innym sposobem może być bezpośredni kontakt z obsługą. Może się bowiem okazać, że podczas gorącego okresu towar nie jest już dostępny i nie dostaniemy zamówionego prezentu na czas. Taką kwestię można potwierdzić w bezpośredniej rozmowie lub korespondencji z obsługą sklepu, przy okazji sprawdzając jak traktowani są klienci. Z opinii przedsiębiorców prowadzących sklepy w oparciu o platformę sklepową Click Shop wynika, że okres świąteczny jest bardzo atrakcyjnym pod względem zarobków, ale trudny ze względu na nagły wzrost sprzedaży, dlatego też taki bezpośredni kontakt może pomóc w uniknięciu nieporozumień.

Podsumowanie

Internetowe zakupy świąteczne mogą przyczynić się nie tylko do oszczędności pieniędzy, ale również czasu i nerwów straconych w tłoku i kolejkach sklepowych. Aby jednak mieć pewność w pełni udanej transakcji należy odpowiednio wcześnie przygotować się do zakupów. Warto poświęcić chwilę czasu i uważnie wyszukać towar, sprawdzić jego dostępność oraz opinie na temat sprzedawcy, a do tego uważnie wypełniać wszystkie formularze.