Jak pracować z obrazkami w aplikacji progeCAD?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się programom typu CAD. Programy CAD  to różnorodne aplikacje służące zarówno do projektowania wnętrz, ogrodów, czy nawet całych budynków. Spora część użytkowników ma problem z korzystaniem z takich aplikacji, dlatego na podstawie wybranej aplikacji przedstawimy możliwości pracy z tego typu programami.

Programem jaki weźmiemy pod uwagę będzie progeCAD Professional.

Korzystając z programów CAD wstawiamy często do rysunków swe logo lub obrazki różnego rodzaju. W zależności od liczby wstawianych obrazków mamy możliwość wyboru metody, jak należy wprowadzać je do rysunku. Jeśli chcemy wstawić jeden obrazek to należy  wybrać funkcję „Dodaj obrazek rastra” w menu „Obrazek„.

Ciekawą opcją jaką dysponuje program jest sparcie wielkiej ilości znanych (GIF, JPG, BMP, PNG) i nieznanych (KAP, MEM, FST, ERS) formatów obrazków ( w programie występuje 60 różnych rodzajów) . W oknie ustawień możemy wybrać zaawansowane ustawienia obrazka.  Aby go wstawić  należy podać punkt referencyjny obrazka, skalę osi X i Y i kąt obrotu. Można to zrobić wprost w przestrzeni roboczej albo precyzyjnie definiować dane w poszczególnych poleceniach.

Należy zwrócić uwagę również na pola wyboru. Obrazek jest  definiowany i wklejony do rysunku i w tym momencie praca z nim się kończy. Nie możemy go w nijaki sposób uchwycić i dalej z nim manipulować.

Aby ten problem został ominięty należy pominąć oznaczenie pola „Wyświetlaj granicę uchwytu„. W wypadku, że ramka nie będzie widoczna, należy wykonać poprawę działania. Albo krokiem cofnij z ponownym ładowaniem obrazka lub wywołaniem polecenia z menu „Obrazek”  i kolejno „Wyświetlaj ramkę obrazka„.