Dr.Web dla Windows – nowa jakość ochrony antywirusowej

9ver_av_150x209_en_shildFirma Doctor Web wprowadza do sprzedaży wersję 9.0 antywirusa dla systemów Windows w dwóch wersjach – Dr.Web Security Space i Dr.Web Anti-virus.

Dr.Web 9.0 dla Windows zawiera cały zestaw inowacji i zapewnia rozszerzoną ochronę przed wirusami, dopasowaną do obecnych warunków i występujących zagrożeń. Nowy moduł – Dr.Web Process Heuristic (Behaviour Analyser) bezwłocznie wykrywa ostatnie modyfikacje wirusa Trojan.Encoder w celu ochrony danych użytkowników przed zaszyfrowaniem przez malware. Wykrywa on także znane już zagrożenia spakowane przez nowe oprogramowanie pakujące. Zmiany wprowadzone w monitorze plików SpIDer Guard i module Dr.Web Cloud znacząco ograniczyły ich zapotrzebowanie na zasoby systemowe i sprawiły, że działanie oprogramowania Dr.Web jest jeszcze bardziej niewidoczne dla użytkownika. Nowe technologie ochrony wdrożone w Dr.Web 9.0 zapewniają bezpieczne korzystanie z wyszukiwarek internetowych i komunikatorów, a zmiany wprowadzone w Dr.Web Firewall zminimalizowały udział użytkowników w tworzeniu nowych reguł filtrujących.

Oto krótki przegląd nowych i zmodyfikowanych funkcji Dr.Web 9.0:

Nowość! – moduł Dr.Web Process Heuristic (Behaviour Analyser) oferuje efektywną ochronę przeciwko ostatnim, nieznanym zagrożeniom. Niemal 90% realnych zagrożeń niepokojących użytkowników to Trojany: rodziny Winlock, Encoder, Inject i Exploit są szeroko znane i rozpowszechnione w świecie. Lata doświadczeń podczas analizy schematów zachowań oprogramowania malware dały podwaliny do stworzenia procedur Dr.Web Process Heuristic (Behaviour Analysera). Procedury te pozwalają na bezwłoczne neutralizowanie zagrożeń, zanim komputer i jego użytkownik odczują skutki poważnej awarii. Podobieństwa w zachowaniu się wielu złośliwych programów pozwalają Dr.Web Process Heuristic na zidentyfikowanie złośliwej aplikacji, jeszcze nieznanej dla oprogramowania Dr.Web, w szczególności nowych modyfikacji Trojan.Encoder i Trojan.Inject.

dr-web-9

Nowość! – ochrona danych użytkownika przed uszkodzeniami – realna możliwość ochrony wartościowych plików. Funkcja ochrony danych pozwala użytkownikowi na wybranie istotnych i „cennych” katalogów i zapisanie ich w zabezpieczonej kopii zapasowej. Później, w przypadku dokonania przez złośliwy objekt zniszczeń w w systemie, tak zabezpieczone dane będzie można odtworzyć. Technologia ochrony danych pozwala użytkownikowi na zachowanie zmian wprowadzonych w oryginalnych plikach – mogą być one zachowywane automatycznie w zdefiniowanych przez użytkownika momentach, lub ręcznie, na jego żądanie. Trzeba jednak zauważyć, że ta technologia nie zastępuje klasycznego backupu, ale raczej ma na celu zabezpieczenie istotnych danych przed zagrożeniami wykrywalnymi przez Dr.Web Process Heuristic (Behaviour Analyser) – od teraz użytkownik nie musi kontaktować się ze wsparciem technicznym Doctor Web w celu odzyskania uszkodzonych wcześniej danych, ale może zrobić to samodzielnie.

Nowość! – unikalna, pełna analiza zagrożeń spakowanych zapewniająca efektywną detekcję znanych złośliwych obiektów ukrytych z wykorzystaniem nowych programów pakujących. Ta technologia wykorzystuje wzorce zachowań wirusów Dr.Web Process Heuristic i działając w czasie rzeczywistym wykrywa początek aktywności wirusa, co w następnym kroku umożliwia jego unieszkodliwienie już na podstawie dotyczacych go wpisów w aktualnej bazie antywirusowej Dr.Web. Ta funkcjonalność w znaczącym stopniu poprawia zdolność antywirusa do wykrywania rzekomo „nowych” zagrożeń, zanych już dla oprogramowania Dr.Web, ale spakowanych w nowy sposób mający na celu ukrycie ich przed oprogramowaniem antywirusowym.

Usprawnienie! – optymalizacja modułów Dr.Web Cloud i SpIDer Guard pozwoliła na wzrost szybkości skanowania antywirusowego. Dzięki poprawionym procedurom Dr.Web SpIDer Guard wzrosła wydajność maszyn przetwarzających znaczne ilości danych (ładowanie torrentów, kompilowanie kodów źródłowych, rendenerowanie grafiki). Rówież w celu poprawy wydajności przeprojektowano moduł usługi Dr.Web Cloud. Obecnie adresy URL wprowadzane przez użytkownika są wysyłane do sprawdzenia przez chmurę Dr.Web w czasie rzeczywistym.

Nowość! – Nowy system dokładnego skanowania całego ruchu przechodzącego przez komputer – blokowanie wszystkich możliwych dróg tranzytu wirusów które mogą być wykorzystane w celu penetracji komputera poprzez Internet. Cały ruch sieciowy (w tym szyfrowany) przesyłany z wykorzystaniem protokołów wspieranych przez SpIDer Mail i SpIDer Gate po wszystkich portach jest skanowany – zmiana portu nie pozwoli już na uniknięcie kontroli. Użytkownicy wersji 9.0 mogą także skrzystać z mechanizmów Safe Search podczas wyszukiwania w Google, Yandex, Yahoo!, Bing i Ramblerze – w wynikach wyszukiwania pojawią się tylko linki do bezpiecznych stron www, a linki do stron z niebezpieczną zawartością są usuwane jeszcze na poziomie wyszukiwarki. Rozmowy prowadzone przez popularne komunikatory – Mail.Ru Agent, ICQ i Jabber (niestety, ten moduł, póki co, jest zoptymalizowany głównie pod kątem rynku rosyjskiego) również są zabezpieczone – ruch jest filtrowany, linki prowadzące do stron z malware i stron stosujących phishing są wycinane z przesyłanych wiadomości, a wszystkie przekazywane pliki są skanowane pod kątem wirusów. Transfer plików uważanych przez oprogramowanie Dr.Web za potencjalnie niebezpieczne również jest blokowany.

Nowość! – nowy moduł Kontroli Rodzicielskiej może teraz blokować użytkownikom możliwość zmiany czasu lub strefy czasowej w Windows, co uniemożliwi dzieciom korzystanie z komputera (Internetu) poza godzinami przewidzianymi przez ich rodziców. Umożliwia on również blokowanie przesyłania poleceń wydruku, co zabezpiecza przed nieautoryzowanym drukowaniem np. poufnych dokumentów i może przyczynić się do zaoszczędzenia materiałów eksploatacyjnych drukarki i papieru.

Nowość! – blokowanie dostępu do stron pirackich w celu zapobieżenia naruszeniu praw autorskich lub wydawniczych firm i osób trzecich. Od teraz SpIDer Gate potrafi blokować dostęp do stron rozpowszechniających w sposób nielicencjonowany treści i zawartość podlegające prawu autorskiemu lub wydawniczemu (Copyright). Użytkownicy oprogramowania Dr.Web zobaczą teraz ostrzeżenie mówiące o tym, że pirackie zasoby są nielegalne i zostaną zapytani, czy chcą skorzystać z legalnego źródła danego pliku (strony www właściciela praw wydawniczych). Lista stron z nielegalną zawartością będzie aktualizowana na podstawie wniosków właścicieli praw autorskich / wydawniczych.

Nowość! – poprawiony moduł Dr.Web Firewall zapewnia maksymalnie prostą obsługę. Wcześniejsza wersja firewalla Dr.Web korzystała z preinstalowanej bazy aplikacji i reguł definiowanych przez użytkownika. Teraz firewall dzieli aplikacje na zaufane (wybrane zgodnie z punktem widzenia Doctor Web) i pozostałe. Aplikacje zaufane mogą łączyć się z każdą lokalizacją po każdym porcie. Nowa wersja firewalla jest teraz teraz zorganizowana tak, aby minimalizować ilość zapytań skierowanych do użytkownika podczas procesu dostrajania firewalla do panujących w danym komputerze warunków i zainstalowanych w nim aplikacji.