Tajny i ukryty wirtualny dysk

Korzystając z wirtualnego dysku mamy możliwość zapisu i przechowywania swoich prywatnych plików, zupełnie jak na zwykłym dysku. Wirtualny dysk jednak różni się od zwykłego możliwością ukrycia go, dosłownie jednym przyciskiem myszy, aby nasze pliki stały się niewidoczne dla innych użytkowników.

Bezpłatny program Secret Disk to aplikacja, która tworzy na systemowym dysku podręczną, ukrytą i zabezpieczoną hasłem wirtualną partycję (dysk). Program  posiada szeroki wachlarz opcji do wyboru, m.in.  odblokowywanie dysku tuż po uruchomieniu komputera, blokowanie dysku po włączeniu wygaszacza czy użycia uruchomienia komputera w trybie awaryjnym. Ponieważ program nie posiada polskiej wersji językowej,  łatwo jednak można samemu skonfigurować aplikację na język polski.  W tym celu należy edytować w notatniku znajdujący się w folderze Languages plik English.ini.

sede_1

Aby zyskać do niego dostęp należy podać właściwe hasło.  W przypadku awarii lub zaniku zasilania wirtualny dysk zostanie automatycznie zablokowany.

Po zakończeniu instalacji należy podać swoje hasło. Dobre hasło powinno być silne, a zarazem łatwe do zapamiętania.

Po podaniu hasła utworzony zostanie dodatkowy wirtualny dysk o tej samej nazwie co systemowy, ale z literą (X:).

Na koniec, w zasobniku systemowym (tray-u)wybieramy ikonę programu i blokujemy dysk, wybierając opcję Lock. Od teraz dysk stanie się niewidoczny i z zniknie z okna Mój komputer.