Dzieci i rodzice są narażeni na poważne ryzyko w internecie

Dzieci uwielbiają internet ? czasami jednak trzeba za to słono zapłacić. Często to mama i tata wyrównują rachunek za błędy swoich dzieci popełniane w Sieci. Niemal 1/8 rodziców z Europy straciła swoje pieniądze lub istotne dane osobiste wskutek niemonitorowanego wykorzystywania komputera przez dzieci ? tak wynika z badania przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab i B2B…

Do czego są zdolne dzieci? W erze powszechnego dostępu do internetu za pośrednictwem komputerów, smartfonów i tabletów pytanie to nabiera szczególnego znaczenia. W internecie nie istnieją żadne granice: jeżeli potrafisz obsługiwać komputer, możesz wejść na strony wszelkiego rodzaju ? a dzisiejsze dzieci często są z technologią za pan brat i nie ustępują pod tym względem swoim rodzicom (a często nawet ich przewyższają). Jednak nie wszystkie treści umieszczone online są odpowiednie dla naszych pociech i mimo że internet to cenne źródło wiedzy i rozrywki, jest to również źródło poważnych zagrożeń.

Z badania przeprowadzonego niedawno przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że około 22% Europejczyków obawia się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich dzieci co najmniej raz napotkały zagrożenie podczas korzystania z internetu. Około 8% badanych stwierdziło, że dzieci natknęły się na nieodpowiednią zawartość, a 4% respondentów posiada dowód, że ich potomstwo kontaktuje się z nieznajomymi.

Około 6% respondentów przyznało, że ich pociechy przez przypadek usunęły istotne dane z ich komputerów, a 3% dzieci nieumyślnie udostępniło takie dane innym. Podobny odsetek europejskich rodziców przyznał, że otrzymał niespodziewany rachunek za zakupy online, po tym jak ich dzieci uzyskały dostęp do kont sklepach z aplikacjami. Łącznie, 13% europejskich rodzin poniosło koszty finansowe lub utraciło dane z powodu aktywności online swoich dzieci.

Wyniki te pokazują, że dzieci i ich rodzice są narażeni na poważne ryzyko w internecie, i dowodzą, że aby go uniknąć, należy podjąć specjalne środki.

Takie środki zapewnia specjalna funkcja kontroli rodzicielskiej wbudowana w produkty Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Internet Security for Mac. Oferuje ona rodzicom pomoc w rozwiązaniu następujących problemów:

  • Dzieci są ciekawe i towarzyskie – przy pomocy kontroli rodzicielskiej można zablokować strony internetowe zawierające nieodpowiednią zawartość i usunąć je z wyników wyszukiwania, jak również wprowadzić ograniczenia dotyczące informacji, które mogą być publikowane na portalach społecznościowych i innych stronach.
  • Dzieci potrzebują zarówno ruchu, jak i spędzania czasu przed monitorem – kontrola rodzicielska firmy Kaspersky Lab zawiera opcje ograniczenia czasu korzystania z komputera.
  • Czasami dzieci nie wiedzą, kiedy przestać – kontrola rodzicielska daje rodzicom kontrolę nad tym, w jakie gry i kiedy mogą grać ich dzieci. Gry z ograniczeniem wiekowym lub oprogramowanie zawierające nieodpowiednie treści mogą zostać całkowicie zablokowane.
  • Czasami trudno ocenić, jaka zawartość jest odpowiednia dla dziecka – kontrola rodzicielska Kaspersky Lab zawiera profile domyślne przeznaczone dla dzieci z różnych grup wiekowych.
  • Rodzice są zwykle bardzo zajęci w pracy lub w domu, dlatego trudno im monitorować wszystko, co ich dziecko robi w internecie. Jednak każdy opiekun może ?zlecić? to zadanie skutecznej technologii, która ochroni dziecko przed wszystkimi zagrożeniami internetowymi. Kontrola rodzicielska, wchodząca w skład Kaspersky Internet Security for Windows i Kaspersky Internet Security for Mac, zawiera niezbędne technologie.

Rozwiązania Kaspersky Internet Security i Kaspersky Internet Security for Mac są również dostępne w ramach Kaspersky Internet Security multi-device, wszechstronnego rozwiązania bezpieczeństwa stworzonego w celu ochrony urządzeń działających pod kontrolą różnych systemów operacyjnych – Windows, OS X i Android.