Czy programy Open-source są w 100% bezpieczne?

Programy objęte licencją Open-Source udostępniają swobodny dostęp do kodów źródłowych (np. przez Internet), może być one udoskonalane i rozpowszechniane przez ludzi na całym świecie, co pociąga za sobą szybki rozwój programów oraz wysoką wykrywalność wszelkich błędów. Open-source wydają się być nawet bezpieczniejsze niż aplikacje o zamkniętym kodzie. Fakt, wydają się.

Znacznej części użytkownikom wydaje się, że programy Open-Source to gwarancja bezpieczeństwa, odporna na rozmaite ataki i zagrożenia. Niestety, tak nie jest. Programy o otwartym kodzie również zawierają błędy – równie jak aplikacje zamknięte.
Ponadto osoba posiadająca kod źródłowy do danego programu open source może go przejrzeć w poszukiwaniu wad, które umożliwią mu na wykorzystanie ich w niecnych celach. Wykorzystując ?dziurę? w oprogramowaniu wejść na nasz komputer i wykraść dane, bądź prześledzić, jakie hasła podajemy do swoich kont (bankowych, email).

Dlatego często powinno się aktualizować oprogramowania, zainstalować program antywirusowy oraz firewalla i generalnie przestrzegać dobrych, bezpiecznych manier w korzystaniu z internetu.