Jak poprawić wydajność komputera?

Z biegiem czasu nawet najlepszy komputer będzie wymagał zmian, w celu poprawy jego wydajności. W poniższym artykule dowiesz się, jak krok po kroku zoptymalizować i podrasować swój system, aby działał szybko i nie obciążał procesora. 

Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie wolnego miejsca na dyskach. To jeden z powodów spowalniania pracy naszego systemu. Często zdarza się, że instalujemy programy, z których korzystamy jednorazowo bądź bardzo rzadko,  a tak naprawdę tylko zaśmiecamy nasz komputer. Aby się ich pozbyć otwieramy Panel Sterowania -> Dodaj/Usuń programy i sprawdzamy, które programy możemy odinstalować, zyskując dodatkowe miejsce na dysku.

Warto też zainstalować program antywirusowy, zdarza się, że posiadamy na naszym komputerze wirusy, które mogą atakować programy i przez to nasz system działa bardzo wolno. Przed uruchomieniem skanowania włączamy aktualizację bazy wirusów. Następnie wybieramy dyski i włączamy skanowanie.

Fragmentacja plików jest procesem, który pozytywnie wpłynie na przyspieszenie naszego systemu. Ciągłe zapisywanie i usuwanie danych sprawia, że ulegają one rozproszeniu po całym dysku.  Regularne wykonywanie defragmentacji dysku pozwoli w znacznym stopniu zredukować ten problem. W tym celu wchodzimy w menu Start, następnie w Akcesoria, Narzędzia systemowe i klikamy  Defragmentator dysków. Warto sprawdzić, która partycja wymaga defragmentacji. W tym celu kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Analizuj. Po chwili wyświetli ci się informacja o tym, czy warto przeprowadzić ten proces. Ponownie zaznacz partycję, którą chcesz poddać defragmentacji, oraz wybierz Defragmentuj.

Czynnikiem najbardziej spowalniającym pracę peceta są programy uruchamiane automatycznie wraz ze startem systemu. Niektóre aplikacje dodają skrót do programu umieszczając go w Start/Programy/Akcesoria. Aby usunąć dany odnośnik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń.

Przyda się również systemowe oczyszczanie dysków. Aby je wykonać należy rozwinąć pasek  startowy i przejść do zakładki Programy, a następnie wybrać Akcesoria.Wybieramy narzędzie Oczyszczanie dysku. Program ten zajmie się automatycznym usuwaniem zbędnych plików.