Jak bezpiecznie przechowywać dane?

Dla każdego użytkownika komputera wszystkie pliki, które gromadzimy w naszym systemie są dla nas ważne. Jeśli korzystamy z komputera, który działa sprawnie i bez zarzutu to zazwyczaj nie zwracamy zbytnio uwagi na ich właściwą archiwizację. W chwili gdy nasz komputer ulega awarii bądź zostaje zainfekowany może nas spotkać utrata danych, w niektórych przypadkach dochodzi do kradzieży, a wtedy nasze dane osobowe mogą się dostać w ręce osób trzecich. Jak się przed tym ustrzec? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów.

Przede wszystkim należy postawić duży nacisk na ochronę naszego komputera, który powinien mieć włączone szyfrowanie dysku twardego, a konto użytkownika należy zabezpieczyć hasłem trudnym do odgadnięcia. W razie kradzieży nasze dane nie zostaną odtworzone przez złodzieja. Należy tez pamiętać, aby nie pozostawiać sprzętu bez nadzoru np. na siedzeniu samochodu.

Następnie pamiętajmy o wykonywaniu kopii zapasowych. Najlepiej wszystkie dane kopiować na płyty CD, pamięci USB (popularny pendrive), dyskach zewnętrznych lub ostatnio coraz bardziej popularnych dyskach wirtualnych. Przechowujmy je w bezpiecznym miejscu, aby w razie awarii móc je szybko odtworzyć. Bez wykonanej kopii prawdopodobieństwo, że już nigdy nie odzyskamy danych wzrasta kilkakrotnie.

Idealnym sposobem może być również zabezpieczanie danych poprzez wysyłanie plików na własną pocztę e-mailową. Dzięki temu nawet gdy system operacyjny zawiedzie, po naprawie komputera będziesz mógł ściągnąć swoje pliki z poczty elektronicznej.

Ważnym elementem zabezpieczenia danych jest również instalacja programu antywirusowego. Często zdarza się, że złośliwe oprogramowanie może wykraść prywatne dane lub nawet całkowicie usunąć je z pamięci komputera. Dziś w dobie wszystkich zagrożeń jakie czyhają na nas w sieci, posiadanie antywirusa to konieczność.

Ostatnim sugerowanych sposobem jest podzielenie dysku na partycje. Dzięki temu możemy podzielić pliki na ważne i mniej ważne. Jeśli ulegnie awarii dysk, gdzie mamy zapisane wszystkie dane w jednym miejscu, przepadną. Dlatego należy podzielić go na kilka części i w miarę możliwości rozdzielić np. pliki muzyczne od systemu operacyjnego.

Stosując się do powyższych rozwiązań, zmniejszymy do minimum strach przed utratą danych.