Oszustwa w internecie – jak się przed nimi bronić?

W sieci, oprócz całej masy dobrodziejstw, istnieją również zagrożenia, które w coraz bardziej perfidny sposób próbują wyzyskać od nas coraz nowsze pomysły na wyciąganie pieniędzy i danych od użytkowników. Wyjaśnienie i opis najczęstszych oszustw internetowych. Porady jak rozpoznawać oszustwa i jak się od nich ustrzec. Jakie zagrożenia czyhają na nas i jak się bronić?

ZJAWISKO PHISHINGU

Ostatnimi czasy bardzo znane jest zjawisko Phishingu ( termin tłumaczony jest jako password harvesting fishing, czyli łowienie haseł). Polega on na  skłonieniu (najczęściej podstępem) użytkowników korzystających z sieci,  do ujawnienia swoich danych osobistych, szczególnie nazw użytkowników, hasła, numerów  PIN,  kart kredytowych lub debetowych, wszelkich haseł związanych z kontami bankowymi lub systemami płatności on-line.  Oczywiście cały ten podstęp ma na celu wyłudzenie przez włamywacza pieniędzy.

SPAMY

Często też, otwierając skrzynkę pocztową otrzymujemy  nieoczekiwane wiadomości reklamujące różnego typu produkty tzw.spam. Po otrzymaniu takiego e-maila należy go usunąć,gdyż może zawierać wirusy. Nie powinno się otwierać załączników w nim zawartych oraz wchodzić na podane adresy. Aby skutecznie bronić się przed spamem należy zainstalować flirt antyspamowy, który rozróżnia spam od pozostałych wiadomości i usuwa go, bądź przenosi do odpowiedniego folderu.

WYGRANE LOTERIE

Oprócz rozsyłania wirusów, cyberprzestepcy rozsyłają maile na temat wygranej.  Taki mail informuje nas, że zostaliśmy wylosowani w grze, bądź wygrywamy pieniądze bądź najnowszy tablet. Aby odebrać wygraną zwykle jesteśmy proszeni o
weryfikację danych czyli prośba o wpłatę kwoty podatku, zanim organizator wypłaci czy prześle nagrodę.

Jak się bronić?

Jeżeli jakikolwiek serwis żąda podawania danych osobistych i nie jest to związane np. z rejestracją i zakupami w sklepie internetowym, nie ujawniajmy informacji typu numer PESEL, adres, numer karty kredytowej ani tym bardziej przesyłać skanów dokumentów.  Wszelkie niejasności należy uzgadniać bezpośrednio z placówką bądź telefonicznie.

PROGRAMY SZPIEGUJĄCE

Niebezpieczeństwem  są również programy szpiegujące i monitorujące, które doskonale potrafią szpiegować nasz komputer. Polega to na tym, że  zapisywane są w nich rozmowy, jakie prowadzimy z różnymi osobami, a nawet zapisywane są wszystkie klawisze klawiatury, jakie zostały wciśnięte danego dnia. W ten sposób łatwo jest wykraść poufne informacje, takie jak hasła do kont pocztowych, numery kart kredytowych czy też na przykład informacje o naszych związkach uczuciowych (wiadomości takie mogą się stać pretekstem do szantażu).

PUŁAPKI DLA POBIERAJĄCYCH

Ostatnio  w sieci można natknąć się na serwisy, które wymagają od nas wpłacenia abonamentu za możliwość korzystania z serwisu.  Przykładowo witryna pobieraczek.pl już sam fakt rejestracji do serwisu traktuje jako zawarcie umowy sprzedaży i każe wykupić roczny abonament za kwotę 94,80 zł. Informacja o opłatach znajduje się w regulaminie, do którego prawdę mówiąc, nie wszyscy zaglądają .

Aby samemu nie stać się ofiarą takiej strony, należy wybierać takie serwisy, które są znane i oczywiście nie żądają za pobieranie darmowych programów ani opłat, ani podawania jakichkolwiek danych osobowych.

FAŁSZYWE SKLEPY INTERNETOWE

W sieci można znaleźć tak naprawdę bardzo wiele tego typu sklepów, które doskonale potrafią wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomego użytkownika. W wielu przypadkach jest również tak, że jakiś sklep jest prowadzony przez kogoś, kto nie wysyła towarów i celowo naciąga innych. Taki sprzedawca- oszust  kopiuje znaki graficzne certyfikatów i umieszcza je w swoich podejrzanych sklepach ? widok logo sprawia, że klient czuje się bezpiecznie. Przy czym jako możliwość zapłaty oferowana jest tam jedynie przedpłata ? gdy jednak pieniądze zostaną przelane, towar może się u nas nie pojawić.

Aby się przed tym uchronić wybierajmy tylko zaufanych sprzedawców, możemy m.in. sprawdzić jego komentarze, bądź dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie opinii w Internecie na jego temat.