Romans Microsoftu z Linuxem???

Daniel Robbins, założyciel i główny architekt Gentoo, od 23 maja br. pracuje w Microsofcie.
Pomaga firmie zrozumieć Open Source i projekty realizowane przez społeczności. Mimo pospiesznego pakowania się do Redmond, Robbins zdążył przekazać prawa intelektualne Gentoo Foundation, w szczególności prawa autorskie do oprogramowania oraz przyszłe logo dystrybucji.
Czy Microsoft może kupić Linuksa?

Dla niezorientowanych może rozwinę trochę temat…
Twórca Gentoo, Daniel Robbins, zaczął swoją przygodę z Linuksem od dystrybucji Debian GNU/Linux. Napisał tam kilka aplikacji i zapoznał się z tajnikami Linuksa. Jak większość użytkowników tego systemu, wypróbował jeszcze kilka dystrybucji, ostatecznie postanowił pomóc w rozwoju Stampede Linux. Szybko stał się jej developerem i zajmował się w niej systemem zarządzania pakietami. Po jakimś czasie zdecydował się stworzyć własną dystrybucję.
Tak narodził się Enoch. Miała to być dystrybucja szybka, umożliwiająca automatyczne tworzenie pakietów i proces uaktualniania systemu. Do Daniela zaczęli przyłączać się inni developerzy i wkrótce nad projektem pracowało już 10 osób. W trakcie rozwoju Enocha stwierdzono, że trzeba zmienić jego nazwę na Gentoo Linux. Około wersji 1.0 Daniel kupił nowy sprzęt komputerowy, który jednak powodował zawieszanie się Linuksa, przez co rozwój dystrybucji zatrzymał się.
Daniel zaczął używać FreeBSD. Spodobał mu się ten system a w szczególności jego mechanizm portów. Gdy wrócił do Linuksa, z pomocą innych developerów zaczął znów rozwijać Gentoo. System pakietów został zaprojektowany na nowo, nazwano go Portage. Dystrybucja zaczęła rozwijać się coraz szybciej dzięki ochotnikom, którzy przysyłali poprawki i pomagli zachować odpowiedni poziom stabilności i bezpiecze?stwa.
Zmienił się model rozwoju Gentoo, wydzielono odrębne projekty. Regularne spotkania ich liderów utrzymują wysoki poziom rozwoju i współpracy. Powstała Fundacja Gentoo, która zajmuje się sprawami finansowymi i prawnymi oraz nadzoruje rozwój dystrybucji.
W kwietniu 2004 roku Daniel zdecydował się zrezygnować ze swoich obowiązków developera Gentoo. Dystrybucja rozwija się jednak nadal, ciągle dodawane są nowe projekty, przyłaczają się kolejni developerzy, tworzone są nowe pakiety.

Czytaj dalej na Wikipedii

Część newsa zaczerpnięta z serwisu PCLab