5 najlepszych darmowych programów antywirusowych

Obecnie dostępnych jest wiele świetnych, darmowych aplikacji, które zabezpieczają komputer przed groźnym oprogramowaniem. Od tego momentu nie groźne już będą wirusy, rootkity, spyware i inne potencjalne zagrożenia. Nie wszyscy wiedzą, że darmowego antywirusa oferuje Microsoft, a także wiele innych firm jak Avira, Avast, AVG oraz Panda. Część z nich można używać tylko w domu, zaś Security Essential również w małej firmie. Oto zestawienie antywirusów godnych polecenia.

AVG Anti-Virus Free

Jeden z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych. Podobnie jak konkurenci aplikacja pozwala na bezpieczne przeglądanie stron internetowych, skanowanie plików i czuwanie nad komputerem w trybie rzeczywistym.

Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w moduł PC Analyzer. Odpowiada on za wyszukiwanie błędów systemu Windows, skanowanie rejestru i dopatrywanie się wszystkich nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na wolniejszą pracę komputera.

Avira Free Antivirus

Ochrona w czasie rzeczywistym, wygodny i elegancki interfejs to najważniejsze cechy tego darmowego programu. Choć zabrakło polskiego interfejsu i możliwości instalacji w firmach, Avira Free Antivirus to aplikacja godna polecenia. Producentem jest niemiecka firma, która swe doświadczenie rozwija już od 1988 roku. Aplikacja potrafi zabezpieczyć komputer przed całym szeregiem złośliwego oprogramowania, czyli wirusy, rootkity, a nawet dialery.

Microsoft Security Essentials

„Program Microsoft Security Essentials chroni przed wirusami, programami szpiegującymi i innym szkodliwym oprogramowaniem. Zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym na komputerach w domu i małej firmie.” Microsoft pozwala używać swojej aplikacji w firmach z maksymalnie 10 komputerami. Jest tylko jeden warunek, aby korzystać z aplikacji trzeba mieć… oryginalny system Windows. Naturalnie zakładamy, że każdy z was takowy posiada.

Na stronie internetowej do zainstalowania programu zachęca nas skośnooki osobnik. Pomimo, że nie do końca wiemy jaki związek z tematem ma ten uśmichnięty człowiek, Security Essentials jest programem godnym uwagi. Minimalistyczny interfejs, niezauważalna praca w tle i praktycznie niezauważalne spowalnianie komputera.

Panda Cloud Antivirus

Większość operacji nie jest wykonywana na naszym komputerze, a w chmurze, czyli na serwerach producenta. W związku z tym Panda nie wymaga aktualizacji sygnatur i w minimalnym stopniu zużywa zasoby komputera, nawet gdy ochrona pracuje w czasie rzeczywistym.

Kolejną cechą, która wyróżnia aplikację jest interfejs. Do bólu minimalistyczny, bez żadnych skomplikowanych opcji. Program potrafi monitorować komputer na bieżąco, ale nie został pozbawiony opcji ręcznego skanowania określonych plików.

avast! Free Antivirus

Choć aplikacja dostępna jest za darmo dla użytkowników domowych, niczego jej nie brakuje. Jest nawet w pełni polski interfejs, choć nie widać tego po poniższym zrzucie ekranu. Avast potrafi zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem i czuwać na bieżąco nad tym co instalujemy na komputerze. Wg. producenta jest to obecnie najpopularniejszy antywirus na świecie.

Wszystkie te programy dostępne są na naszej stronie do pobrania za darmo.