Jak zachować bezpieczeństwo poufnej komunikacji?

klp_prywatnoscEksperci z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz ?GReAT?, Kaspersky Lab, zaprezentowali środki bezpieczeństwa, jakie stosują, aby chronić swoją komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, smartfonów, podczas przeglądania zasobów internetu oraz interakcji ze światem fizycznym.

Na przykładzie ekspertów widzimy, jak ważne jest zachowanie najwyższej ostrożności. Specjaliści ds. bezpieczeństwa wykorzystują oddzielne telefony i laptopy podczas wyjazdów, nie rozmawiają o poufnych kwestiach, nie mając pewności, że komunikacja jest dobrze zabezpieczona po obu stronach, i zawsze są czujni wobec podejrzanego zachowania. Dzięki przygotowanym przez nich poradom każdy może zapoznać się z listą działań, jakie należy stosować, aby zachować bezpieczeństwo poufnej komunikacji.

Poczta e-mail
Reklama kontekstowa działa w oparciu o szczegółowe poznanie tego, co interesuje jej odbiorców docelowych. Dlatego też firmy świadczące tego typu usługi marketingowe ściśle współpracują z dużymi dostawcami usług e-mail. Skrzynki pocztowe są pełne cennych informacji dotyczących tego, jakie nosisz ubrania, czy ćwiczysz tabata w domu, w jakie miejsca chcesz pojechać na wakacje i co chciałbyś kupić. Należy uzmysłowić sobie, że nie istnieje tylko jeden problem dotyczący bezpieczeństwa poczty e-mail: wszystko, co zostało napisane w e-mailu, może spowodować poważne problemy, jeśli nie pomyślisz, jakie informacje przekazujesz i kto je widzi. Specjaliści z Kaspersky Lab zalecają następujące środki ochrony:

– podczas komunikacji korzystaj z serwisów szyfrowania poczty e-mail,

– stwórz mocny klucz do kodu szyfrowania – im dłuższy, tym lepszy,

– zwracaj uwagę na podawane informacje, nawet jeśli zawartość wiadomości jest zaszyfrowana ? atakujący może śledzić pola ?Od?, ?Do?, ?Temat? oraz czas wysłania wiadomości.

Jeśli Twój prywatny klucz zostanie kiedyś złamany, każda wiadomość, jaką kiedykolwiek wysłałeś, będzie mogła zostać odczytana. W przypadku najbardziej krytycznych danych czasem bezpieczniej jest w ogóle zrezygnować z wykorzystywania poczty e-mail.

Komunikatory internetowe
Nie korzystaj z komunikatorów, które nie posiadają protokołu kryptograficznego OTR (Off the Record Messaging). OTR pozwala tworzyć własny klucz prywatny i szyfruje całą komunikację, zanim zostanie wysłana.

– Upewnij się, że wybrany przez Ciebie komunikator obsługuje OTR.

– Aktywuj wtyczkę, zanim rozpoczniesz konwersację.

– Przypominaj ludziom, z którymi rozmawiasz, że również powinni aktywować protokół OTR po swojej stronie, w przeciwnym razie Twoje wysiłki pójdą na marne. Pamiętaj, co mówisz i do kogo trafiają informacje ? cała rozmowa może być rejestrowana.

Smartfony
Twój smartfon zawiera cenne informacje dotyczące Twoich zwyczajów i lokalizacji. Prawdopodobnie przechowujesz na nim te same dane co na laptopie czy komputerze stacjonarnym, z drugiej strony stosujesz inne ? słabsze ? środki bezpieczeństwa.

– Nie zapomnij zabezpieczyć swoich gadżetów mobilnych.

– Podczas wyjazdów, w miarę możliwości, nie stosuj telefonu, z którego korzystasz na co dzień.

Przeglądanie zasobów online
– Nie akceptuj ciasteczek, nie zezwalaj na wykonywanie skryptów JavaScript i nie pozostawaj zalogowany do kont online.

– Wyłącz niechronioną publiczną sieć internet lub sieć lokalną. Zamiast tego wykorzystuj połączenie 3G/4G.

– Dobrym pomysłem jest skorzystanie z Tora i sieci VPN ? dzięki temu ruch będzie zaszyfrowany i anonimowy.

Świat fizyczny
Eksperci radzą, aby podczas podróży korzystać z telefonu i laptopa wyjazdowego ? oba nie powinny zawierać żadnych poufnych informacji. Ogranicz potencjalne możliwości ataków sprzętowych na Twoje urządzenia – najlepiej nie pozostawiaj żadnego z nich bez opieki w pokoju hotelowym lub na sali konferencyjnej.

Prawdziwy specjalista ds. bezpieczeństwa jest zawsze świadomy otoczenia i czujny na podejrzane zachowania. Jest również zorientowany w metodach socjotechniki i wie, jak poradzić sobie z różnymi sytuacjami i problemami.