Najpopularniejszy antywirus w Polsce

Znana z licznych raportów badawczych firma doradcza Gartner opublikowała raport nt. przychodów, jakie firmy antywirusowe uzyskują na polskim rynku. Dokument pozwala oszacować, które z firm cieszą się wśród polskich klientów największym zaufaniem i po produkty których firm rodacy sięgają najczęściej. Z raportu Gartnera wynika, że w ubiegłym roku w Polsce najlepiej sprzedawały się antywirusy firmy … ESET. To właśnie ten producent miał w 2016 roku, według Gartnera, największy udział w sprzedaży antywirusów na polskim rynku konsumenckim i biznesowym.

Gartner to wiodąca na świecie, niezależna firma badawcza i doradcza z zakresu IT, zatrudniająca ponad 900 analityków w 85 krajach świata. Nic dziwnego, że z jej badaniami liczą się wszystkie firmy, których model biznesowy opiera się o nowe technologie. Z opublikowanego raportu Gartnera wynika, że w ubiegłym roku w Polsce małe firmy (do czterech stacji roboczych) oraz użytkownicy indywidualni do ochrony swoich maszyn wybierali najczęściej rozwiązania jednej z trzech firm – ESET, Kaspersky lub F-Secure. To właśnie ESET miał w tej grupy odbiorców (rynek konsumencki) największy udział w sprzedaży w 2016 roku, oszacowany przez Gartnera na poziomie niemal 24%. Warto przypomnieć, że w ofercie firmy ESET znajdują się rozwiązania przeznaczone do kompleksowej ochrony przed zagrożeniami m.in. pakiet bezpieczeństwa ESET Smart Security 6 z unikatową funkcją Anti-Theft, system antywirusowy i antyspyware ESET NOD32 Antivirus czy udostępniony ostatnio najnowszy pakiet antywirusowy ESET Mobile Security, przeznaczony do ochrony urządzeń z Androidem.

Gartner przeanalizował również ubiegłoroczną sprzedaż rozwiązań antywirusowych, których odbiorcami byli polscy przedsiębiorcy. Tu liderzy sprzedaży niemal pokrywają się z rynkiem konsumenckim. Okazuje się bowiem, że rodzime przedsiębiorstwa w 2016 roku najchętniej sięgały po zabezpieczenia swoich komputerów wyprodukowane przez firmy ESET, Kaspersky oraz McAfee. Podobnie jak w wypadku rynku konsumenckiego, również wśród klientów biznesowych rozwiązania ESET okazały się najlepiej sprzedającymi się antywirusami. Gartner oszacował, że w całorocznym wolumenie sprzedaży programów ochronnych – firma ESET osiągnęła w 2016 roku udział wynoszący niemal 42%.