Jak dodać teksturę na skórze w Photoshopie?

Program Photoshop kryje w sobie wiele ciekawych możliwości związanych z retuszem bądź manipulacją wyglądu. Jedną z nich jest zastosowanie fantazyjnej tekstury na skórze ludzkiej, która sprawi, że wygląd skóry zmieni się nie do poznania.

W pierwszej kolejności włączamy program Photoshop i wybieramy zdjęcie, na którym dobrze widoczna jest twarz. Następnie pobieramy z sieci grafikę wybranej tekstury (np. tekstura kory drewna) i otwieramy ją w Photoshopie. Przy użyciu narzędzia Przesunięcie (po lewej stronie w palecie narzędzi, przesuwamy teksturę na twarz). Krycie warstwy ustawiamy na 50% (ostatnie okienko po prawej stronie, obok palety Warstwy). Kolejnym krokiem jaki musimy wykonać to przejść do trybu Warstwy (dostępnego w tym samym okienku)  i wybranie funkcji Mnożenie. Po wykonaniu tej operacji wartość krycia zmieniamy na 80%.

W celu dopasowania tekstury w sposób precyzyjny  do kształtu twarzy, wybieramy Edycja , a następnie Przekształć i Zniekształć. Na twarzy pojawi nam się kilka pomocniczych linii, za pomocą których możemy dopasować kształt tekstury.Po zakończeniu wybieramy Enter. Teksturę, wystającą zza obszaru twarzy usuwamy za pomocą narzędzia „Gumka tła”, dostępnego w palecie narzędzi po lewej stronie ekranu. Pamiętaj również, aby za pomocą gumki usunąć dokładnie teksturę z okolic oczu, ust i tam, gdzie tekstura po prostu nie pasuje.

Aby efekt był jeszcze lepszy, zajmiemy się wyostrzaniem i poprawieniem kontrastu. W tej sytuacji wybieramy Filtr, następnie Wyostrzanie i na koniec Maska wyostrzająca. Wartość ustawiamy na około 15%, a promień powinien być ustawiony w granicach 2%. Zatwierdzamy OK.

Ostatnim krokiem będzie poprawa kontrastu zdjęcia. W tym celu wybieramy kolejno Obrazek – Dopasuj -Jasność/ Kontrast. Możemy manipulować suwakami Jasności i Kontrastu, aż osiągniemy pożądany efekt. Stosując zaś opcję Obrazek -> Dopasuj -> Barwa/Nasycenie  możemy zmienić kolor tekstury na twarzy, nadać jej odpowiednie nasycenie oraz dodatkowo manipulować widocznością tekstury za pomocą suwaka Jasność. Na koniec zatwierdź t OK. Spłaszcz obrazek (opcja dostępna w ostatnim okienku po prawej stronie, pod znaczkiem trójkąta). Zapisujemy gotową pracę  za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+S.