Tworzenie zaszyfrowanych dysków z wykorzystaniem programu Cryptainer LE

Jeśli na komputerze znajdują się dane, których nie chcielibyśmy udostępniać innym użytkownikom komputera możemy skorzystać z opcji szyfrowania dysku.

Dobrym rozwiązaniem okaże się w tym przypadku darmowy program do szyfrowania plików Cryptainer LE.

Po instalacji narzędzia uruchamia się kreator tworzenia zaszyfrowanego, wirtualnego dysku, gdzie będziemy zapisywać prywatne dane. System Windows traktuje go jako dodatkową partycję.

W celu konfiguracji zaszyfrowanego dysku należy :

1. Otworzyć okienko kreatora, w pierwszym polu o nazwie Enter File name to use for the Cryptainer volume wskazujemy katalog, gdzie zostanie zapisany plik zaszyfrowanego dysku. W miejscu Enter Volume Label wpisujemy nazwę dysku.

2. Następnie należy określić wielkość dysku w MB w polu Cryptainer volume size desired (MB) – należy wiedzieć, że narzędzie pozwala na tworzenie dysków do 25 MB.

3. W miejscu Password for the Cryptainer volume oraz Verify Password wpisujemy hasło do ochrony dostępu do dysku.

4. Na koniec wybieramy polecenie Proceed to Create Volume, po czym aplikacja utworzy dysk zaszyfrowany kluczem 128-bitowym.

W menu Mój komputer znajduje się od tej chwili nowy dysk. W chwili otworzenia programu Cryptainer LE możemy odczytać wszelkie umieszczone na zaszyfrowanym dysku informacje.

Cryptainer LE_01large