Ostrzeżenia przed groźnymi stronami WWW

Obecne w sieci groźne wirusy, konie trojańskie czy też robaki, z łatwością mogą przeniknąć do naszego systemu podczas surfowania po witrynach internetowych. Przeglądając podejrzane strony możemy nawet nie zauważyć kiedy zostaniemy ofiarą ataku przez szkodliwą aplikację.

Popularna firma McAfee, od lat zajmująca się bezpieczeństwem w sieci stworzyła darmową wtyczkę SiteAdvisor, która automatycznie ostrzega użytkownika, w przypadku, gdy określona witryna może posiadać niebezpieczne elementy. Wtyczka działa z przeglądarkami Internet Explorer oraz Firefox.

W chwili zainstalowania rozszerzenia w wynikach wyszukiwania kolorowe ikony przy każdej stronie na liście. Ikona zielona oznacza, że strona jest bezpieczna. Ikona żółta to ostrzeżenie, np. autorzy danej strony mogą zajmować się spamem. Ikona czerwona sygnalizuje, że dana witryna zawiera groźny kod. Dokładniejsze informacje na temat strony pojawią się, gdy klikniemy na znajdującą się tuż obok ikonę.

Ostrzeżenia są wyświetlane w wynikach wyszukiwania w Google, Yahoo lub MSN, gdyż to najczęstszy sposób odwiedzania nowych witryn. Wtyczka alarmuje również, gdy znajdziemy się na podejrzanej stronie.

Witryny internetowe są testowane pod kątem występowania oprogramowania szpiegującego, spamu i oszustw, aby można było bezpieczniej wyszukiwać informacje, korzystać z Internetu i robić zakupy.

Mcafee_SiteAdvisor.jpg