ComboFix – usuwanie złośliwych wirusów

Do wykrywania zagrożeń w systemie zwykle wykorzystujemy ogólnodostępne programy antywirusowe. Niestety czasem może się zdarzyć, że nawet najlepszy antywirus nie jest w stanie wykryć bądź poradzić sobie ze złośliwymi infekcjami, które niekiedy mogą zyskać status tych najbardziej niebezpiecznych. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie instalacja programu do zadań specjalnych jakim jest ComboFix.

Typowymi objawami z jakimi boryka się system w tego typu sytuacjach, gdzie wirus może zaatakować i nie zostać wykryty jest brak dostępu do podstawowych funkcji systemu, wyskakujące reklamy, samoczynne otwieranie niepożądanych stron WWW, zbyt duże obciążenie CPU.

Zamiast pochopnie zastosować formatowanie systemu, użyjmy właśnie ComboFix. Jest to specjalistyczny skaner, który wykona skan systemu pod kontem obecności szkodliwych plików oraz infekcji komputerowych. Jeśli wykryje złośliwy kod, program natychmiast podejmie próbę jego usunięcia. Za każdym razem w procesie skanowania ComboFix generuje obszerny log, który jest podstawą do analizy komputera pod kątem nierozpoznanych infekcji.

Trzeba jednak pamiętać, że oprogramowanie nie jest przeznaczone do codziennego użytku bądź do monitorowania komputera w czasie rzeczywistym. Zalecany jest nadzór doświadczonej osoby, mającej wprawę w analizowaniu raportów bowiem nieumiejętne użycie programu może zakończyć się awarią systemu, ponieważ aplikacja działa dość inwazyjnie.
Warto więc sięgnąć po program tylko w sytuacji, gdzie istnieją wyraźne problemy z komputerem, niezdiagnozowane przez program antywirusowy.