Jak rozsądnie rozmieścić wentylatory cz. I

Prawidłowe rozmieszczenie wentylatorów odpowiadających za chłodzenie naszego komputera ma bardzo istotne znaczenie. W tym artykule oprzemy się głównie na podstawowych prawach fizyki, a dokładniej na jednym – ciepłe powietrze unosi się do góry – musimy zawsze o tym pamiętać projektując wentylację naszego komputera.

W moim poprzednim artykule była konkretna instrukcja jak wykonać chłodzenie wnętrza obudowy, w tym zastanowimy się dlaczego umieszczamy elementy naszego układu w ten a nie inny sposób.

Popatrzmy na schemat typowej obudowy Midi Tower ( takich z pewnością większość z nas używa)
 

Zimne powietrze do chłodzenia obudowy jest zasysane poprzez kratki w dolnej części obudowy (niebieska strzałka), we wnętrzu odbiera ciepło z komponentów naszego komputera i ogrzewa się jednocześnie wędrując ku górze obudowy gdzie jest wyciągane przez zasilacz.

Jednak przy dzisiejszych konfiguracjach sprzętowych takie rozwiązanie jest niewystarczające. Aby zapobiec przegrzewaniu się komponentów należy usprawnić przepływ powietrza przez obudowę. W tej części artykułu, będę bazował na gotowych otworach i elementach,aby chłodzenie mogli wykonać początkujący użytkownicy. Własnoręcznym przygotowaniem otworów pod wentylatory zajmiemy się w drugiej części.
 

Powyżej zamieściłem schemat rozmieszczenia dodatkowych wentylatorów w obudowie typu midi tower. Pierwszy wentylator (kolor czerwony) montujemy z przodu obudowy,aby wprowadzał chłodne powietrze do jej wnętrza( w tym miejscu warto powiedzieć że kierunek przepływu powietrza przez wentylator jest zaznaczony na jego boku za pomocą małej strzałki). Obniży to nieco temperaturę i poprawi chłodzenie komponentów.

Drugi wentylator (kolor zielony) umieszczamy pod zasilaczem tak aby wyciągał ciepłe powietrze z wewnątrz obudowy, warto nadmienić iż najcieplejsze miejsce w obudowach ATX znajduje się właśnie pod zasilaczem.

Taka konfiguracja znakomicie sprawdza się przy słabszych konfiguracjach sprzętowych typu AMD Duron 1600 MHz i karta graficzna klasy GeForce 4 MX.

Dla silniejszych konfiguracji polecam dodać jeszcze wentylator w górnej klapie(żółty kolor) niestety nie wszystkie obudowy mają przewidziane miejsce na montaż(własnoręcznym wykonaniem zajmiemy się w drugiej części artykułu), ten wiatraczek montujemy w taki sposób, aby również wyciągał ciepłe powietrze z wnętrza obudowy.

Dzięki tym kilku prostym zabiegom poprawiliśmy znacznie chłodzenie naszej obudowy. Temperatura wewnątrz powinna spaść o oko 4-5 stopni, co przedłuży żywotność sprzętu oraz zwiększy możliwość podkręcenia procesora czy karty graficznej.
W drugiej części artykułu zajmiemy się własnoręcznym wykonaniem otworów na dodatkowe wentylatory w górnej oraz bocznej klapie jak również dowiemy się w jaki sposób możemy kontrolować pracę naszego układu chłodzenia.

Łukasz „Win32” Miecznik

Koszty wykonania: 3x Wentylator 80×80 mm – ok. 25-30 zł