Jak proxy pozwala chronić prywatność

Proxy, to różnego rodzaju komputery, które pośredniczą pomiędzy nami, a przeglądanymi przez nas stronami WWW. Korzystając z tej funkcji możemy stać się bardziej anonimowi niż zazwyczaj.

Podczas łączenia się ze stroną WWW bezpośrednio, nasza przeglądarka oraz dostawca sieci przekazują jej rozmaite informacje na nasz temat. Niestety nie mamy wiele do zrobienia, aby to ograniczyć, jednak możemy skorzystać z pośrednika. Wtedy to, wysyłane przez nas komputer żądanie wyświetlenia danej strony internetowej nie trafia bezpośrednio na nią, lecz do serwera proxy.

Następnie serwer proxy przekazuje nasze żądanie do strony WWW, przekazując jej wyłącznie informacje o sobie, a nasze dane zostaną zarejestrowane tylko przez serwer proxy. Cała zawartość żądanej strony internetowej trafia wpierw do serwera proxy, który przekazuje ją do naszego komputera.

W ten sposób przeglądamy stronę anonimowo, ponieważ zebrała ona dane nie o naszym komputerze lecz o serwerze proxy. Wszystkie dane o nas pozyskał tylko serwer proxy, dlatego powinna być to zaufana maszyna. Listę bezpłatnych serwerów proxy znajduje się na stronie www.publicproxyservers.com.