Czy na urządzenia mobilne nie ma wirusów?

Programów, które infekują rozmaite mobilne systemy operacyjne, jest znacznie mniej od tych systemowych w komputerze. Jednak należy wiedzieć, że takie również istnieją i są w stanie wyrządzić naszemu urządzeniu równie groźne szkody.

Wirus, który w sposób automatyczny wysyła wysokopłatne wiadomości SMS lub dzwoni na drogie numery telefonicznie potrafi spowodować znaczne szkody finansowe. Szkodliwe oprogramowanie skierowane do ataku na urządzenia mobilne może zmienić telefon czy smartphone’a w idealną aplikację do śledzenia użytkownika.

Wówczas taka aplikacja potrafi przechwytywać e-maile i SMS-y bądź określać pozycję użytkownika lub używać podsłuchu podczas połączeń.

Niestety, w ostatnim czasie jest to plaga, na którą są narażone praktycznie wszystkie popularne platformy. Do tej pory wykryto już złośliwe aplikacje działające w Windows Mobile, Symbian OS, Androidzie, a nawet iPhone OS. W ostatnim przypadku problem na razie występował jedynie w urządzeniach, w których użytkownik usunął część zabezpieczeń – dokonał tzw. jailbreaku.