GIMP historia

Pracowano nad nim przez dłuższy czas zanim pozwolono komukolwiek go wypróbować ? prawdopodobnie około 9-10 miesięcy.
W wersji Gimpa 0.54 pojawiło się wiele przydatnych elementów. (Styczeń 1996). Posiadał system wtyczek, więc projektanci mogli pisać oddzielne programy, aby je dodać do Gimpa bez niszczenia czegokolwiek w głównym kodzie. Miał podstawowe narzędzia do rysowania i umożliwiał operacje na kanałach. Posiadał cofanie operacji jakiego nie miał żaden ze znanych programów do obróbki obrazów. Miał lojalnych, polegających na nim użytkowników. Był chroniony przez GPL. Posiadał też interesującą nazwę.
Nie wszystko jednak chodziło bezawaryjne. Program ten jak podobny program do kompresji plików często przestawał działać, co mogło być spowodowane przez wtyczki lub problemy w głównym kodzie. Był zależny od Motifa, używanego jako zestaw narzędzi Graficznego Interfejsu Użytkownika, co było barierą dla wielu entuzjastów. To ograniczenie zraziło też wielu prawdopodobnych projektantów wtyczek. Niektórzy rozsiewali absurdalne twierdzenia, że Gimp jest już bardziej stabilny niż Photoshop.
Gimp, tak jak wiele innych projektów jak program do pobierania plików , miał raczej skromny start. Jednak otrzymał dużo wsparcia od społeczności użytkowników. W swoich początkach był prawie całkowicie samowystarczalny. Autorzy nie ogłosili planów nie do spełnienia ? Spencer i Peter dostarczyli produkt, który coś robił jak programy p2p. Nie był perfekcyjny, ale to był zdumiewający czyn dla studentów programistów bez żadnej pomocy z zewnątrz.