Jak zretuszować zdjęcie w GIMPie?

gimpProgram GIMP to zupełnie darmowe narzędzie do tworzenia oraz obróbki grafiki rastrowej. Wystarczy znajomość kilku łatwych sztuczek, a na zdjęciu nie będziemy w niczym odbiegać od modelek/modeli z pierwszych stron gazet .

W pierwszym etapie oczywiście instalujemy program GIMP i uruchamiamy go.

Rozpocznijmy nasz proces retuszu od usunięcia widocznych detali, tj naszych drobnych mnie doskonałości. Wybieramy narzędzie  Pobieranie koloru, poprzez kliknięcie na obszar z kolorem, gdzie będziemy poprawiać skazy. W wyniku tego procesu powinna nastąpić zmiana pierwszoplanowego koloru. W kolejnym kroku klikamy na aerograf i wybieramy typ pędzla, (jeśli domyślny  jest zbyt duży lub zbyt mały) . Klikamy na nasze niedoskonałości, aby zmienić na żądany kolor. Jeśli nie jesteś zadowolony z rezultatów, spróbuj zmienić poziom krycia aerografu (Opacity) lub kolor podstawowy.  Możemy również użyć narzędzia Rozmycie lub wyostrzanie (Blur or Sharpen), aby zatrzeć tylko niektóre obszary na zdjęciu.

maxresdefault

Kolejnym etapem jakim się zajmiemy będzie zmiana ogólnej kolorystyki obrazu.  W tym celu wybieramy:

Obraz > Ustawienia > Odcień i nasycenie (Image/Adjustments/Hue-Saturation). Możesz zmienić w ten sposób wszystkie kolory lub zaznaczyć na palecie konkretny kolor i go zmienić. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie  zmiany Jasności (Lightness) i Nasycenia (Saturation) obrazu. Jasność decyduje o stopniu zacienienia/rozjaśnienia kolorów, natomiast nasycenie o intensywności bądź szarości koloru.

Po zakończeniu nadania zmiany kolorów możemy  ponownie użyć aerografu, aby nadać skórze na zdjęciu naturalny wygląd.

Jeśli mimo zmiany kolorów i usunięcia niedoskonałości nadal nie jesteśmy zadowoleni z efektów, możemy dodatkowo ponownie uruchomić aerograf i poprawić twarz „robiąc” makijaż.  W tym celu pobieramy kolor ze swoich ust (lub zupełnie nowy kolor) i w narzędziu Aerograf wybierz duży rozmiar pędzla. Zmniejszamy krycie (Opacity) na 50 i wolno i z umiarem rysujemy kilka rumieńców na policzku. Za pomocą tej metody i przy użyciu pędzla o małym rozmiarze możemy również dodać nieco cieni na powieki lub szminkę na usta.

To tylko kilka z przedstawionych trików jak się pozbyć niedoskonałości. Możliwości jest dużo więcej, dlatego warto zapoznać się nieco bliżej z tym świetnym programem i wypróbować nowych funkcji.