Aktualizacja BIOS-u.
BIOS – jak aktualizować ?
BIOS starzeje sie wraz z komputerem. Można wymienić karte graficzną i nie stanowi to problemu, ale co zrobic gdy podłączymy nowy dysk, a system widzi zamiast 80GB tylko 32 GB ? Wtedy pomaga aktualizacja biosu.
Jest to czynność z którą wiaże się pewne ryzyko, jesli zakonczy sie niepowodzeniem, zabraknie podstawowych informacji koniecznych do wczytania systemu operacyjnego.
Artykuł ten ma wam pomóc przejść przez cały proces aktualizacji bez wiekszych problemów.
Aby rozpocząć aktualizacje musimy znać producenta płyty głównej, jej dokłdny model oraz wersję BIOS-u. Pomocnym do tego jest program BIOS Agent.
Informacje te można też zobaczyć na ekranie komputera zaraz po jego właczeniu. Naciśnij klawisz Pause, aby spokojnie móc sie z nimi zapoznać
Pod danymi producenta BIOS-u znajdziesz linie zawierającą jego wersję, datę oraz model płyty. W przypadku pomyłki lub braku dokładnych informacji możesz wgrać niewłaściwą wersję oprogramowania co w najgorszym wypadku spowoduje paraliż całego komputera.
Majac wszystkie potrzebne dane można przejść na stronę producenta płyty, aby pobrać pliki potrzebne do aktualizacji, pomocna może się okazać wyszukiwarka internetowa np. Google.
Jeden z tych plików to program do zapisywania informacji w modułach EEPROM tzw. Flash, drugi to nowa wersja BIOS-u, rozpoznasz to po rozszerzeniu BIN, a trzeci to plik README.TXT zawierąjacy wskazówki dotyczące akzualizacji.
Kolejne etapy aktualizacji.
Przygotuj dyskietkę startową. W Windows 95/98 wpisz w oknie trybu MS-DOS polecenie format a: /s, w Windows XP wystarczy z menu stacji dyskietek wybrac polecenie Formatuj i zaznaczyć pole Utworz dysk startowy systemu MS-DOS. Na dyskietce powinny znaleźć się: COMMAND.COM, IO.SYS, MSDOS.SYS pozostałe można wykasować a na ich miejsce zapisać pliki z nową wersją BIOS-u oraz program do Flashowania.
W niektórych modelach płyt występuje zabezpieczenie BIOS-u. Może być to zworka na płycie lub opcja Flash Bios Protection, Firmware Write Protect, które należy ustawić na Disabled.
Pamietać należy, aby system operacyjny był uruchamiany z dyskietki, a nie z dysku twardego, w tym celu należy zmienić kolejność odwołania do napędów. Robimy to w BIOS-ie w menu Advanced CMOS Setup lub Bios Features Setup.
Aby przywołać ustawienia BIOS-u należy podczas botowania komputera nacisnąć odpowiedni klawisz, najczęściej jest to F1 lub Del
Po właczeniu komputera należy uruchomic program do zapisu pamięci FLASH-Rom, wpisujac jego nazwę (np. AMIFLASH.EXE lub AWDFLASH.EXE), w pole File Name to Program wpisać należy całą nazwę pliku zawierającego nową wersję Bios-u.
Pojawi sie komunikat z pytaniem czy zapisać na dyskietce starą wersje Biosu. Potwierdzamy to klawiszem Y, w linii Save current BIOS wpisujemy dowolną nazwę kopii, np STARY.BIN.
Program rozpocznie aktualizację podczas której na ekranie bedzie widoczny stopien zaawansowania. Białe pola oznaczają sektory zapisane pomyślnie, czerwone zaś zapisane błednie. Jeśli na monitorze bedą tylko białe, można przyjąć, że aktualizacja zakończy się sukcesem. Należy poczekać, aż pojawi się napis Bios-Update successful, wyjać dyskietkę i zrestartowac komputer.
Po zakonczeniu aktualizacji należy pamietać o dokonaniu odpowiednich ustawień w BIOS-ie.
Co zrobić gdy aktualizacja nie powiodła się ?
W bloku startowym Bios-u, który nie uległ zniszczeniu ponieważ jest zabezpieczony przed zapisem znajdują się awaryjne procedury, dzięki którym można przywrócić pierwotną jego wersję.
W tym przypadku konieczny jest dostęp do drugiego komputera.
Gdy mamy BIOS firmy AMI, należy na dyskietce z której przeprowadzaliśmy aktualizację, zmienić nazwę starego BIOS-u na "amiboot.com"
Następnie włączamy nasz komputer przyciskając jednocześnie klawisze Strg oraz Pos1.
Gdy zgaśnie kontrolka stacji dysków, startujemy komputer ponownie.
Inaczej sprawa ma się w przypadku BIOS-u firmy Award.
Na dyskietce należy utworzyć dodatkowy plik "autoexec.bat" i wpisać do niego polecenie "nazwa.exe nazwa.bin /py /sn" gdzie nazwa .exe to nasz program flash, a nazwa.bin to kopia starego BIOS-u.
Tworzymy ten plik np. za pomocą notatnika lub innego edytora.
Startujemy nasz komputer z tak przygotowanej dyskietki, po zgaśnieciu kontroli stacji dysków, wyłączamy i ponownie włączamy komputer.
Po tej operacji nasza maszyna powinna powrócić do życia, jesli tak nie jest pozostaje nam wymiana modułu EEPROM co niestety nie jest tanie.