Jak odzyskać usunięte pliki z komputera?

Czasem niestety zdarza się przypadkiem usunąć ważny plik i oczywiście chciałbyś go odzyskać z powrotem – mamy dobrą wiadomość skasowany plik można odzyskać. Wsyztsko zależy od tego jak dawno został usunięty ten plik, bo może być nadal na komputerze. Wystarczy kilka bardzo prostych kroków. Na początek nie panikuj i sprawdź czy twojego pliku nie ma czasem w koszu. Jeśli nadal on tam jest to masz szczęście wystarczy jak klikniesz dwukrotnie na ikonę, następnie klikniesz na polecenie “przywróć plik” – wtedy nasz plik wraca do pierwotnego folderu z którego został usunięty i po kłopocie. Również możemy przeciągnąć ikonę na pulpit lub do jakiegoś innego folderu.

Niestety czasem nie ma naszego pliku w koszu i wszystko wskazuje na to, że nasz plik został trwale usunięty. W takich ciężkich przypadkach pomocne mogą okazać się programy do odzyskiwania skasowanych plików, dzięki nim będziesz można spróbować odzyskać utracone dane z komputera w prosty i szybki sposób. W przypadku, gdy zorientowaliśmy się natychmiast, że naszych danych nie ma w komputerze bo zostały skasowane istnieje spora szansa ich odzyskania, a to wszystko dlatego że w międzyczasie nie zapisaliśmy innych rzeczy na dysku komputera, które mogłyby zastąpić poprzednie pliki, krótko mówiąc.

Usuwając pliki z dysku normalną metodą – a więc po prostu poleceniem usuń (wrzuceniem plików do kosza i usunięciem), powoduje że pliki są w systemie zaznaczone jako “usunięte” – ale w rzeczywistości informacja o nich pozostaje, do czasu aż na dysku nie zabraknie miejsca i trzeba będzie nowe dane zapisać w tym samym miejscu co usunięte.

W tym wypadku należy pobrać np. program Undelete 360, będzie on bardzo pomocny w rozwiązaniu naszego problemu. Po pobraniu programu na komputer oczywiście instalujemy go. Pozwoli on odnaleźć nasz plik i odzyskać zawarte w nim dane jeśli to tylko będzie możliwe.  Aby odzyskać skasowane pliki to wybieramy w Menu programu opcję Search – aby przeszukać pliki, które zostały usunięte i klikamy Start. Jeśli szukany plik się odnajdzie to aby go przywrócić wystarczy go zaznaczyć po czym kliknąć przycisk Recover.