Jak wyretuszować zdjęcie w Picasa?

picasaNiejednokrotnie zrobiliśmy zdjęcie,  które już na pierwszy rzut oka wymaga przeprowadzenia poprawek czyli zakrycia drobnych niedoskonałości bądź uzyskania wyraźniejszego koloru.  Dziś przyjrzymy się znanemu i cenionemu, a przede wszystkim darmowemu programowi jakim jest Picasa .

Program idealnie nadaje się do przeróbki zdjęć w domowym zaciszu, jest bardzo prosty w obsłudze i zawiera mnóstwo funkcji m.in. automatyczny import zdjęć z dysku lub aparatu, możliwość stworzenia prezentacji filmowej z naszymi zdjęciami, a także: wysyłanie fotografii e-mailem, publikowanie w usłudze WebAlbums i wiele innych.

picasa

Otwieramy wybrane przez nas  zdjęcie wybierz( Plik -> Dodaj plik do programu Picasa) . Po lewej stronie wyświetli się podstawowa paleta narzędzi. Jeśli chcemy pozbyć się drobnych niedoskonałości z twarzy – wybieramy opcję Retusz. Na naszych fotografiach często pojawia się efekt czerwonych oczu. Dzięki tej funkcji efekt ten zostanie w pełni automatycznie wykryty i usunięty. Dokonane zmiany potwierdzamy przyciskiem Zastosuj. Istnieje również ciekawa funkcja wypełnienie światłem. Funkcja służąca do edycji ilości sztucznego światła w zdjęciu. Możemy dzięki niej np. poprawić pogodę, czy rozświetlić jakieś pomieszczenie. Parametr ten edytujemy za pomocą suwaka; domyślnie przylega on do lewej krawędzi (bez  sztucznego światła). W następnym etapie dopasowujemy za pomocą suwaka rozmiar pędzla i klikamy na miejsce, które ma zostać wyretuszowane. Po kliknięciu, wybieramy miejsce na skórze, z którego program może sklonować ładny odcień cery bez skazy. To narzędzie służy do kopiowania pikseli z jednego miejsca i zastępuje je drugimi. W ten sposób szybko jesteśmy w stanie się pozbyć wszelkich zmarszczek i innych niedoskonałości. Po zakończonej pracy naciśnij Zastosuj. Następnie zapisujemy i eksportujemy zdjęcie.